Tento týždeň dosiahli akcie spoločností sektora jadrovej energetiky nové historické maximá. ETF fond Range Nuclear Renaissance od začiatku roka vzrástol o 70 percent, čo je trojnásobne viac ako index S&P 500. To je ukážkou neutíchajúceho záujmu investorov o nukleárnu energiu.

Prudký rast podporili správy o tom, že americkí technologickí giganti ako Google a Amazon uzavreli dohody o podpore malých nukleárnych reaktorov (SMR). Do pätnástich rokov chcú využívať reaktory, ktoré zabezpečia gigawatty výkonu. Technologické startupy preto už teraz investujú stovky miliónov dolárov.

Minulý mesiac sa k nim pridal Microsoft, ktorý uzavrel 20-ročnú dohodu na nákup energie z elektrárne Three Mile Island. Tú odstavili po čiastočnom zlyhaní reaktora na konci 70. rokov, no po pol dekáde sa opäť spustí.

Hlavným zámerom technologických firiem je dosiahnuť sľubovanú uhlíkovú neutralitu nákupom energie z čistých zdrojov. Ich záujem prudko vzrástol s dopytom po dátových centrách, ktoré by o dva roky mali spotrebovať viac ako dvojnásobok energie z roku 2022.

Doterajšie významné investície do obnoviteľných zdrojov nestačia. Mnoho projektov čaká na zapojenie do sietí, ktoré nemusia ustáť volatilitu obnoviteľných zdrojov a vyžadujú si tak ďalšie vysoké náklady.

„Tieto veľké investície ukazujú, že technický priemysel nevníma, že obnoviteľné zdroje energie a batérie môžu poskytnúť dostatok stabilnej alebo nákladovo efektívnej energie, a bude potrebná jadrová energia,“ povedal predseda American Nuclear Society’s International Council, Seth Grae, pre Financial Times.

Investície do SMR sú však stále rizikom. Až 80 percent projektov ešte nevstúpilo do vývojovej fázy a v Spojených štátoch sa nezačal stavať ani jeden. Je možné, že technológia bude, podobne ako ostatné jadrové projekty, nákladnejšia a oneskorená za prvotnými odhadmi.

Aj napriek potenciálu SMR mnohé krajiny nečakajú a stavajú tradičné jadrové elektrárne. Čína v auguste schválila výstavbu 11 nových reaktorov a počas nasledujúcich piatich rokov plánuje každý rok schváliť ďalších desať, píše Bloomberg.

Momentálne má krajina 56 reaktorov, zhruba tretinu toho, čo Európa. Dokáže ich však stavať výrazne lacnejšie a rýchlejšie. Na výstavbu uvedených 11 reaktorov si vyčlenila 31 miliárd dolárov a plánuje ich mať hotové do piatich rokov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa