Príliš rýchla zmena trestného zákonníka nesie v sebe veľké riziká. Finančný profit z podvodov je v mnohých prípadoch príliš vysoký oproti hroziacim trestom. Nečestní ľudia sa môžu pokúsiť obrať štát o obrovské peniaze, ktoré potom budú chýbať na financovanie sociálneho systému, a vláda na to zareaguje ešte väčším zvyšovaním daní a odvodov. Firemná daň z príjmu je pritom už dnes najvyššia v regióne Vyšehradskej štvorky.

„Príliš razantné zvyšovanie daní zníži konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky,“ upozorňuje predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth. Podobný názor zastávajú aj nezávislé ratingové agentúry. Značná časť domácich firiem má zákazníkov najmä vďaka nízkym cenám. V snahe o ich udržanie majitelia firiem zareagujú na zvyšovanie daní najskôr pomalším rastom platov. Nedomyslenou zmenou trestného zákona sa roztočí nebezpečná špirála. Na jej konci môže byť výsledkom pomalší rast životnej úrovne a ešte väčšia nespokojnosť pracujúcich občanov.

Rozkrádanie eurofondov

Slovenský prístup k eurofondom je „legendárny“. Najznámejšie prešľapy sa udiali za tretej vlády Roberta Fica. Ministerstvá vedené nominantmi SNS pridelili peniaze na vedu a výskum neznámym spoločnostiam. Tie sa špičkový výskum chystali robiť v polorozpadnutých a prázdnych skladoch. Prípadne až do získania štedrej dotácie mali ako hlavnú podnikateľskú činnosť s vedou príliš nesúvisiacu ťažbu dreva.

Zmeny v trestnom zákonníku parlament schválil príliš rýchlo. Bez diskusie s odborníkmi aj verejnosťou. Na viaceré riziká prijatých zmien prostredníctvom svojej facebookovej stránky upozorňuje prokurátor generálnej prokuratúry Peter Sepeši.

V budúcnosti má byť podľa neho menej rizikové napríklad aj rozkrádanie eurofondov. Páchateľ ako konateľ obchodnej spoločnosti predloží za účelom uzavretia zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku s dotknutým štátnym orgánom sfalšované a nepravdivé listinné podklady. Napríklad daňové priznania, výpisy z účtov či bankové dokumenty. Na základe sfalšovaných podkladov je uzavretá zmluva. Štát podvodníkovi následne z eurofondov vyplatí 330-tisíc eur.

Za opísaný trestný čin v súčasnosti hrozí strata slobody na štyri až osem rokov. Zároveň k premlčaniu zločinu príde až po dvadsiatich rokoch. Po tom, ako začnú platiť parlamentom schválené zmeny, môže byť páchateľovi vymeraný peňažní trest, podmienečný trest, prípadne zákaz činnosti. Zároveň k premlčaniu spáchaného zločinu príde už po piatich rokoch.

Nepriznanie dane z príjmu

Živnostník vykonáva podnikateľskú činnosť, pričom v daňovom priznaní neprizná niektoré príjmy z faktúr za rok 2022 v celkovej výške 120-tisíc eur. Z uvedenej sumy bola znalecky vyčíslená daň vo výške 30-tisíc eur. O túto sumu páchateľ obral štátny rozpočet.

Na opísaný zločin sa v praxi príde so značným časovým odstupom. Vyšetrovatelia napríklad vypočutím všetkých obchodných partnerov musia získať dôkazy o nepriznaní všetkých príjmov živnostníka. V praxi sa výška spôsobenej škody bežne určuje odborným vyjadrením alebo znaleckým skúmaním. Ide o časovo náročné procesy, ktoré trvajú aj niekoľko rokov, kým štát živnostníkovi dokáže nelegálne krátenie daní.

Za opísané porušenia zákona podľa stále platných pravidiel hrozí strata slobody na dva roky a osem mesiacov. K premlčaniu príde až po uplynutí dvadsiatich rokov. Podľa nových pravidiel môže byť uložený aj trest domáceho väzenia. Zároveň k premlčaniu príde už po uplynutí troch rokov.

Chýba diskusia

Kontroverznú novelu už schválil parlament. Aktuálne sa čaká na podpis alebo veto prezidentky. V prípade vrátenia koalícia avizovala viaceré zmeny. Napríklad návrat prísnejších trestov za znásilnenie. Otázne je, ako sa postaví k príliš nízkym trestom za krátenie daní a rozkrádanie eurofondov.

Aj zástancovia nižších trestov majú svoje argumenty. Človek po dlhoročnom pobyte vo väzení stratí kontakt s reálnym svetom. Následne sa o neho musí postarať štát, keďže má problém nájsť si zamestnanie a dosť často končí na sociálnych dávkach. Diskusia o optimálnom nastavení trestov za porušenie zákonov je legitímna. Problém je, že na Slovensku žiadna neprebehla a pre chaos pri hlasovaní ani mnohí poslanci nevedeli, čo presne schválili.

Šikovný účtovný trik

Slovenský daňový systém obsahuje príliš veľa výnimiek. Šikovný účtovník v nich vie nájsť rôzne triky na legálne platenie čo najnižších daní. Jeden takýto tip na svojej facebookovej stránke pár dní dozadu zverejnil bývalý minister práce a súčasný europoslanec Jozef Mihál. Využitím nasledujúceho postupu sa majiteľ jednoosobovej s .r. o. vyhne plateniu dane z dividend.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa