Systém zálohovania funguje na Slovensku úspešne druhý rok. Od jeho spustenia sa vyzbieralo už viac ako 1,6 miliardy fliaš a plechoviek. Miera návratnosti za prvý polrok 2023 dosiahla úroveň 88 percent. Pozitívne správy však zatieňujú snahy zneužívať celý systém. Podvodníci spôsobili Správcovi zálohového systému len za minulý rok škodu vo výške pol milióna eur. Keďže nemá kompetenciu sankcionovať nezákonné konanie a porušovanie pravidiel, spolupracuje so štátnymi orgánmi.

Boj s podvodnými aktivitami

Okrem pozitívnych trendov je pri zálohovaní prítomná aj téma nezákonných manipulácií so zálohovanými obalmi. Správca preto rieši aj túto problematiku, aby boli v maximálnej možnej miere eliminované aktivity jednotlivcov či skupín.

„Tie sa snažia získať neoprávnenú výhodu, systém zneužívajú a porušujú platnú legislatívu na úkor slušných zákazníkov, výrobcov a predajcov, upozorňuje generálny riaditeľ neziskovej organizácie Správcu zálohového systému Marián Áč. Ako dodal, škody z podvodného konania znášajú v prvom rade poctiví výrobcovia, ktorí systém financujú.
Správca sa snaží ochrániť nielen fungujúci systém, ale aj trh s materiálom, ktorý je jeho súčasťou. Zároveň je cieľom zachovať hospodárnosť a v neposlednom rade zabezpečiť i ochranu férovo konajúcich členov systému a občanov, ktorí sa správajú v súlade so zákonom.

„Neradi by sme dávali konkrétny návod na podvody v rámci zálohového systému. Systém je úspešný a ako krajina sme príkladom dobrej praxe a otvorením tejto problematiky sa snažíme o jeho vylepšenie,“ hovorí pre TREND M. Áč s tým, že niektoré podvody sa vyskytujú na úrovni spotrebiteľa, výrobcu či samotného obchodníka.

Ako príklad uvádza aktivity, ktoré sú súčasťou aj iných zálohových systémov, či podvody spojené s cezhraničným vracaním obalov, za ktoré nebla spotrebiteľom vyplatená záloha. Vyskytujú sa aj pokusy o prelepenie etikety falošnou etiketou alebo obalu iným čiarovým kódom. V rámci zneužívania systému dochádza zo strany niektorých neserióznych výrobcov a predajcov nápojov aj k uvádzaniu na trh obalov, ktoré by sa mali zálohovať, no sú registrované v systéme.

„Prípadne k nakupovaniu nápojov v zahraničí bez zálohy a ich následný predaj so zálohou na slovenskom trhu,“ dodáva s tým, že škody pritom môžu byť vysoké a znášať ich musia seriózni a renomovaní výrobcovia a distribútori nápojov.

Riskovať sa nevypláca

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa