V polovici júna oznámil český premiér Petr Fiala najväčšiu investíciu v novodobej histórii Česka. Doterajšie investície presahujúce miliardu eur, ako Volkswagen, Hyundai a Toyota, sa sústreďovali najmä na veľké automobilové závody, podobne ako na Slovensku. Avšak nová investícia vo výške dvoch miliárd eur ide ďaleko za hranice výroby vozidiel.
Americká spoločnosť ON Semiconductor zvažovala rozšírenie výroby v troch krajinách: Spojené štáty, Kórea a Česko. Napriek silnej finančnej podpore v USA a rozvinutej infraštruktúre v Kórei si vybrala Českú republiku, kde pôsobí od roku 2003.
Dôvody boli viaceré. Po prvé, blízkosť veľkých automobiliek, ktoré majú dnes dlhodobé problémy so získavaním čipov. Ďalej, záujem Európy o podporu obnoviteľných zdrojov a budovanie dátových centier, ktoré zvyšujú dopyt po čipoch. Pozitívnu rolu zohrali aj skúsenosti s pôsobením v Českej republike a významná podpora vlády pri zvyšovaní pridanej hodnoty ekonomiky.
Investícia v Rožnove pod Radhoštěm posúva Česko od výroby vozidiel k lukratívnejšej a komplexnejšej výrobe. Podľa analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška majú Rožnov a jeho okolie potenciál stať sa „Silicon Valley strednej Európy“, povedal pre České noviny. Táto investícia pravdepodobne pritiahne do krajiny ďalšie high-tech odvetvia.
Aj keď je k označeniu „Silicon Valley strednej Európy“ ešte ďaleko, jedna investícia môže vytvoriť celý dodávateľský reťazec, ktorý sa Slovensku stále vyhýba. Ostatné štáty V4 pokračujú v priťahovaní nových rozvojových investícií. Napríklad v Poľsku Intel pred rokom oznámil investíciu vo výške 4,6 miliardy dolárov do fabriky na výrobu čipov, zatiaľ čo Maďarsko sa stáva produkčným hubom pre výrobu autobatérií.
Podľa Aleša Cába, šéfa českého obchodu spoločnosti ON Semiconductor, chce firma pomôcť vyplniť medzeru v dodávateľskej sieti čipov. Keď sa vytvoria nové dodávateľské reťazce, výrobcovia automobilov a ďalší nákupcovia čipov ich budú pravdepodobne využívať najmenej dve desaťročia.
Touto investíciou si Česko prakticky pripútalo existujúce automobilky, ktoré budú mať komfort získavania kritických súčastí priamo z domáceho trhu. Navyše, samotná investícia podľa českého premiéra zvýši české HDP o takmer štvrť miliardy eur ročne.
Mesiac po ohlásení expanzie v Rožnove ON Semiconductor podpísalo viacročnú zmluvu na dodávku dielov pre Volkswagen, vlastníka dominantného českého výrobcu Škoda Auto. VW aj Škoda museli v posledných troch rokoch opakovane obmedzovať výrobu z dôvodu prerušenia dodávok čipov vyrábaných prevažne v Ázii.
Pre Slovensko táto investícia ponúka aspoň čiastočne pozitívnu správu, keďže sa realizuje blízko hraníc so Slovenskom. Potenciálne je možné uvažovať o zapojení sa do dodávateľskej siete a uplatnení sa sofistikovanejších pracovníkov.
Slovensko má však vážny problém – takmer úplný kolaps prílevu zahraničných investícií. Tento stav je do veľkej miery dôsledkom dlhodobo nekompetentnej politiky vlády, ktorá systematicky znižovala atraktivitu podnikateľského prostredia na Slovensku, čo sa prejavilo v poklese v svetových rebríčkoch.
Ministerstvo hospodárstva by si malo vypracovať podrobné analýzy, no obraz je veľmi neradostný. TREND zhromaždil údaje o príleve zahraničných investícií do Česka, Poľska a Slovenska. Ak by investície prúdili rovnomerne, Slovensko by malo získať takmer 10 percent z nich. V 90. rokoch Slovensko získavalo viac ako 10 percent, pričom najväčší boom nastal na prelome storočia, keď prilákalo až 20 percent investícií. V druhej polovici dekády sa prílev kapitálu spomalil, no stále zostával na významných úrovniach.
Počas minulej dekády však nastal praktický kolaps zahraničných investícií, ktorý vyvrcholil ich takmer zastavením po covide. Dnes na Slovensko smerujú len tri percentá z celkového prílevu zahraničných zdrojov do uvedených troch krajín.
V číselnom vyjadrení to znamená, že kým minulý rok do Poľska natiekli investície v objeme 28 miliárd dolárov a do Česka takmer osem miliárd dolárov, na Slovensko dosiahli len 180 miliónov dolárov.
Slovenská ekonomika a jej rozvoj sú pri absencii vlastného kapitálu plne závislé od kapitálu zahraničného. Vývoj posledných rokov naznačuje, že pridaná hodnota ekonomiky bude stagnovať a komparatívna výhoda voči okolitým krajinám sa bude zmenšovať. Vláda by mala začať na vzniknutú situáciu aktívne reagovať.