Ceny starších aj nových bytov v roku 2024 rástli naprieč všetkými segmentmi. Viac ako päťpercentné medziročné zdražovanie bolo zaznamenané až v piatich z ôsmich krajských miest. Dvojciferný rast cien starších dvojizbových bytov bolo vidieť v štyroch krajských mestách. Podobný trend sa objavil pri novších trojizbových bytoch v troch krajských mestách. Slabá ponuka bytov – najmä starších panelákových bytov a menších bytov v novostavbách – je jedným z hlavných dôvodov zdražovania. Napriek vysokým hypotekárnym úrokom sa ceny bytov priblížili maximám z obdobia pred realitnou krízou v roku 2022.
Vplyv ekonomických faktorov
Vývoj na realitnom trhu bol v roku 2024 ovplyvnený kombináciou ekonomických a psychologických faktorov. Silná ekonomika, rast zamestnanosti a zvyšovanie miezd vytvárali podmienky, ktoré podporovali vyššie ceny nehnuteľností. Stabilizácia inflácie zohrala kľúčovú úlohu, keďže priniesla väčšiu istotu domácnostiam.
Dôležitým faktorom bol mierny pokles úrokových sadzieb pri hypotékach, ktorý podporil nákupnú náladu kupujúcich. Napriek tomu, že úroky zostali vysoké, kupujúci si začali zvykať na nové podmienky trhu. „Ľudia pochopili, že k takým nízkym sadzbám sa skoro nevrátime. Preto stúpol apetít kupujúcich a s ním postupne začali stúpať aj ceny nehnuteľností,“ hovorí riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková.
Rast cien poháňala aj odložená spotreba z obdobia rokov 2022 a 2023, keď mnoho domácností váhalo s kúpou nehnuteľnosti pre ekonomickú neistotu. Podobný pohľad ponúka analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický, podľa ktorého vysoká inflácia a rast cien ovplyvnili rozhodovanie kupujúcich. „Nevedeli, koľko peňazí im z vrecka vytiahnu rastúce ceny a či dokážu ťahať ešte hypotéku. Preto o nej začali uvažovať až koncom roka 2023 či začiatkom roka 2024, keď videli, že inflácia je v ‚klietke’.“
K rastu cien prispelo aj očakávanie zvýšenia DPH od januára 2025, čo mnohých motivovalo uzavrieť kúpu bytu ešte pred koncom roka 2024. „Ľudia prišli na trh, aby stihli kúpu či rekonštrukciu bytu za staré ceny ešte do konca roka,“ doplnil V. Kubrický s tým, že znižovanie úrokových sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) počas roka 2024 taktiež podporilo dopyt, hoci tempo poklesu bolo pomalé.
Regionálne rozdiely a rast cien
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?