Ako je to s napĺňaním zásobníkov plynu?

Na Slovensko v apríli 2022 pritieklo aj vyše 200 miliónov kubíkov plynu z Česka, no väčšina zemného plynu pokračovala v tranzite do Rakúska a severného Talianska. Na domácu spotrebu a napĺňanie zásobníkov po zimnom vykurovacom období nám každý deň zostáva približne 12 miliónov metrov kubických plynu.  

Analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS) odhadli, že pokiaľ by Rusko po 20. máji dodávky plynu skutočne zastavilo, zásoby nám vydržia do augusta až novembra tohto roka.

Európska komisia ešte v marci navrhla, aby všetky zásobníky plynu v 27-člennom bloku boli do najbližšej zimy naplnené najmenej na 80 percent.  Veľkosti zásobníkov na plyn sa však v jednotlivých štátoch výrazne líšia. Ako prezradil na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP)  Richard Prokypčák, Slovensko má pre svoje potreby aktuálnu naplnenosť zásobníkov na 20 percent, Poľsko na 70 percent.

Slovenský zásobník predstavuje 62 percent k celkovej ročnej spotrebe, poľský 16 percent. To znamená, 70-percentná naplnenosť zásobníkov v Poľsku nie je ďaleko od 20-percentnej naplnenosti zásobníkov na Slovensku,“ dodal R. Prokypčák. Komisia by preto mala nastaviť cieľ pre krajiny EÚ tak, aby sa zohľadnila percentuálna naplnenosť zásobníkov vzhľadom na daný lokálny trh, v rámci jeho ročnej spotreby. Rovnako to vníma minister hospodárstva R. Sulík.

Európska komisia ešte v marci navrhla, aby všetky zásobníky plynu v 27-člennom bloku boli do najbližšej zimy naplnené najmenej na 80 percent.
Zdroj: TASR/AP
Európska komisia ešte v marci navrhla, aby všetky zásobníky plynu v 27-člennom bloku boli do najbližšej zimy naplnené najmenej na 80 percent.