Prečo Rusi odstrihli od plynu Poľsko a Bulharsko?
Keď sa od nás chcete odpojiť do konca roka, tak vás odpojíme hneď. Aj takto je zrejme možné chápať ruské rozhodnutie ukončiť dodávky zemného plynu Poľsku a Bulharsku. Obe krajiny sa už skôr zaviazali, že od januára 2023 ruský plyn nakupovať nebudú. Rusi sa im teraz za to môžu mstiť, uvádza český ekonomickydenik.cz.
Ruský argument, že dôvodom je poľský a bulharský nesúhlas s platbami za plyn v rubľoch, je vraj zavádzajúci. Platiť Gazpromu v ruskej mene odmieta väčšina európskych krajín, ktorých sa to týka. Ako upozornil spravodajský web Euractiv.com, nemôže ísť ani o trest za dodávku zbraní na Ukrajinu. Bulharsko totiž do Ukrajiny žiadnu vojenskú techniku nedodalo a odmieta to aj naďalej.
Obe krajiny tvrdia, že sa so situáciou vysporiadajú. Poľsko má podľa aktuálnych informácií plynárenskej asociácie Gas Infrastructure Europe (GIE) solídne naplnené podzemné zásobníky, a to na 76 percent kapacity. Už v októbri 2022 má byť hotový plynovod Baltic Pipe, ktorý krajine zaistí desať miliárd kubíkov nórskeho plynu ročne. Navýšiť je možné aj odber LNG.
V prípade núdze je možné otočiť tok plynu v Jamale a zásobovať poľský trh z Nemecka. Menšie množstvo plynu môže Poľsko odoberať aj z Litvy (2,5 miliardy metrov kubických ročne) a z Česka (až 1,5 miliardy metrov kubických ročne). V júni sa má začať skúšobná prevádzka nového plynovodu s kapacitou až šesť miliárd metrov kubických ročne, ktorý prepojí poľskú a slovenskú sústavu.
V horšej situácii je tak zrejme Bulharsko, ktoré doteraz nakupovalo okolo troch miliárd kubíkov ruského plynu ročne. Zásobovanie krajiny mal prevziať nový plynovod z Grécka, ktorý by do Bulharska priviedol plyn z Azerbajdžanu, a aj LNG dovezené do prístavu Alexandroupolis.