Prečo ceny plynu poletia nahor?

Je draho a bude ešte drahšie. Extrémne vysoké trhové ceny elektriny a zemného plynu na svetových trhoch sa zrejme podpíšu pod zásadné zdraženie energií v roku 2023, ktoré pocítia aj odberatelia s regulovanými cenami elektriny a plynu.

Týka sa to domácností a malých firiem, ktoré pod cenovú reguláciu spadajú už v súčasnosti, ale aj väčších domových kotolní, ktoré môžu dobrovoľne prejsť do režimu regulovaných odberateľov, uviedol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.

Dodávky plynu pre domácnosti na nasledujúce mesiace sú podľa ministra hospodárstva R. Sulíka zabezpečené, otázna je iba regulovaná cena plynu v budúcom roku. Tá totiž oproti aktuálnej výrazne vzrastie. Minister si preto dokáže na obmedzený čas predstaviť aj nulovú sadzbu DPH na plyn.

Cena plynu sa už dlhší čas drží na úrovni okolo sto eur za megawatthodinu (MWh), čo je približne päťnásobok ceny z prvých mesiacov minulého roka. Po oznámení ruského dodávateľa plynu Gazprom o zastavení dodávok plynu pre Poľsko a Bulharsko sa cena prudko zvýšila až o 30 percent, no neskôr podľa R. Sulíka opäť klesla pod sto eur za MWh.

„Cena za plyn bude vysoká, nemá zmysel ľuďom klamať. Bohužiaľ, taká je situácia. Dokážem si predstaviť pre domácnosti na rok či na dva roky nulovú DPH, aby nárast cien bol menší,“ spresnil. Minister financií Igor Matovič však túto možnosť dlhodobo odmieta.

Cena za plyn bude vysoká, nemá zmysel ľuďom klamať, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.
Zdroj: Profimedia
Cena za plyn bude vysoká, nemá zmysel ľuďom klamať, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Ďalšie dôležité správy

Podľa Sulíka zatiaľ dodávky strategických surovín neboli obmedzené.
Neprehliadnite

Cena za plyn vyletela, to je len začiatok. Cieľ EÚ je hlúpy, treba ho upraviť, tvrdí R. Sulík