Počas uplynulých 15 rokov premenili ropné spoločnosti púšť v Texase a Novom Mexiku, známu ako Permská panva, na najvýznamnejšiu ropnú oblasť sveta. Ide o jedno z najväčších ropných území, ktorá sa podieľa na takmer polovici celkovej ťažby ropy v USA.

Aktuálne do ťažby ropy vstupuje nová sila – umelá inteligencia, ktorá umožňuje predĺžiť obdobie ťažby a zvýšiť efektivitu výroby. Ťažba ropy v Permskej oblasti sa za posledné desaťročie strojnásobila na viac ako šesť miliónov barelov denne, aj keď počet vrtných súprav klesol o 46 percent. Kľúčom k úspechu bolo inteligentnejšie vŕtanie, nie jeho zvýšenie. Táto efektivita pripomína vývoj v polovodičovom priemysle, kde technologický pokrok umožňuje exponenciálny nárast výkonu čipov popri ich miniaturizácii.

Ropné spoločnosti, ako Exxon Mobil, Chevron, Diamondback Energy a Occidental Petroleum, už zavádzajú digitálne nástroje poháňané AI, aby optimalizovali svoje prevádzky.

Kým v iných sektoroch môže byť AI vnímaná ako doplnok či luxus, v energetike sa stáva kľúčovým nástrojom na optimalizáciu produkcie. „Je to ako stať sa Kuvajtom on-line,“ poznamenal Rakesh Jaggi, riaditeľ digitálnej divízie spoločnosti SLB, najväčšieho poskytovateľa služieb pre ropný priemysel. Za posledných desať rokov sa vďaka technologickému pokroku zvýšila produktivita ťažby ropy v USA o 60 percent, pričom počet pracovníkov klesol o 40 percent.

AI analyzuje obrovské množstvo údajov zo senzorov umiestnených vo vrtoch. Senzory sledujú tlak, teplotu, žiarenie či geologické zloženie hornín. Na základe týchto údajov dokáže AI presne predpovedať, kde a ako efektívne ťažiť. V Permskej oblasti pomáha identifikovať podzemné lokality s najväčším potenciálom na získanie ropy.

WA 9 Detroit - Ropné zásovníky v rafinérii spoločnosti Marathon Petroleum Corporation v Detroite v utorok 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/AP



Storage tanks are shown at the Marathon Petroleum Corp. refinery in Detroit, Tuesday, April 21, 2020. The world is awash in oil, there's little demand for it and we're running out of places to put
Neprehliadnite

Cunami arabskej ropy sa dáva do pohybu, kolapsu ceny doteraz bránila jediná vec

Podľa odhadu S&P Global Commodity Insights klesla v Permskej panve cena nulového zisku z viac ako 90 dolárov za barel v roku 2012 na súčasných 40 dolárov.

Digitálne inovácie menia charakter ropných polí. Automatizované operácie, vrátane vŕtania, pripomínajú skôr ovládanie autonómnych vozidiel než tradičné mechanické práce. Podľa spoločnosti sa vďaka novým technikám znížilo spaľovanie metánu o 60 percent.

V minulosti ropné spoločnosti vytiahli v častiach Permu, kde vŕtali, len približne 10 percent ťažiteľnej ropy, čo je zlomok miery ťažby v prípade konvenčných vrtov. Dostať sa nad úroveň 10 percent sa považuje za „svätý grál“ permských vrtov, hovorí Dan Pickering, riaditeľ investičnej a poradenskej spoločnosti Pickering Energy Partners. „Svätý grál je už na dohľad,“ povedal.

USA sa vďaka inováciám stali najväčším svetovým producentom ropy, pričom denne vyťažia takmer o 40 percent viac ako Saudská Arábia. „Zmenilo nás to ako krajinu,“ poznamenal analytik Lloyd Byrne zo spoločnosti Jefferies.

Transformácia ťažby ropy posilnila dolár a premenila Spojené štáty z dovozcu na významného exportéra energie. Podľa spoločnosti Mordor Intelligence by výdavky ropných spoločností na AI mohli v nasledujúcich piatich rokoch narásť o 80 percent. AI technológie nepredstavujú len prísľub vyšších ziskov, ale aj cestu k udržateľnejšiemu a efektívnejšiemu modelu ťažby, ktorý redefinuje globálny energetický sektor.

Saudi Oil Refinery
Neprehliadnite

Saudská Arábia má plné zuby ruskej tieňovej flotily, môže podkopať vojnové úsilie Ruska