Počas predchádzajúcich dvoch rokov trápilo Slovensko rýchle zvyšovanie cien v obchodoch. Prudkému zdražovaniu nestačil ani svižný rast nominálnych platov a reálne zárobky klesali. Slováci napriek tomu výrazne neschudobneli. Negatívne dopady vysokej inflácie sa prostredníctvom rôznych opatrení rozhodli stlmiť politici. Domácnosti vďaka tomu nakoniec aj v časoch prudkého rastu cien boli na tom lepšie.

K takémuto záveru prišli ekonómovia rozborom dopadov inflačného šoku v rokoch 2022 a 2023. „Výsledky našej analýzy poukazujú na to, že na dvojročnom horizonte bol negatívny vplyv rastu cien viac než kompenzovaný rastom disponibilného príjmu rodín. Odhadujeme, že kúpna sila priemernej rodiny za dva roky vzrástla o desať percent,“ konštatuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vyjadrené v peniazoch ide mesačne o sumu 75 eur.

Súčet vplyvu vládnych opatrení a zvyšovania príjmov totiž podľa RRZ vo výsledku zlepšil bilanciu priemernej domácnosti za dva roky o 44 percent, kým kumulovaná dvojročná inflácia zvýšila jej výdavky o 34 percent. Kúpyschopnosť tak medzi rokmi 2021 a 2023 narástla o spomínaných desať percent.

Pozitívny trend zvyšujúcej sa kúpyschopnosti pravdepodobne pretrvá aj v tomto roku. Ceny energií pre domácnosti stále dotuje štát. Penzistom zas pomôže zavedenie plnohodnotného trinásteho dôchodku. Pritom aj inflácia výrazne klesla. Európsky štatistický úrad (Eurostat) odhadol februárovú výšku medziročnej inflácie na Slovensku na 3,7 percenta. V rovnakom mesiaci roku 2023 bola na úrovni 15,4 percenta. Spomaľovanie tempa zdražovania tak prinesie ďalší rast životnej úrovne.

Riziko zvyšovania daní
Slováci v najbližších mesiacoch prežijú jeden z posledných dobrých rokov. Štát totiž pomoc domácnostiam financoval na úkor čoraz vyššieho verejného dlhu. Krajinu preto čaká niekoľko rokov trvajúca konsolidácia verejných financií. Počas nej príde k ďalšiemu zvyšovaniu daní, odvodov a poplatkov.

Čo spôsobila inflácia

Slovensko trápil prudký rast cien najmä v rokoch 2022 a 2023. Konkrétne vplyvy prudkého zdražovania v tomto dvojročnom období analyzovala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť v ďalšej zo svojich štúdií. V nej predstavila viacero modelov vplyvu makroekonomického vývoja, predovšetkým inflácie, na ekonomickú situáciu slovenských domácností.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa