„Bolo by dobré, aby niektoré energeticky náročné výroby zo Slovenska odišli,“ povedal koncom októbra v rozhovore minister životného prostredia Ján Budaj.

V tom istom rozhovore povedal, že Enviromentálny fond Slovenska nie je bankomat pre priemyselníkov, ktorých „akože zaskočilo, že po roku veľkých prepadov cien energie sa teraz vracajú na vysoké hodnoty, aké mali pred koronakrízou“.

K uvedeným slovám len malá poznámka, že cena elektrickej energie sa vrátila na úrovne spred koronakrízy v apríli 2021. V auguste sa dostala na úroveň, kde bola počas poslednej energetickej krízy v roku 2008. No odvtedy vzrástla ešte trojnásobne. Samozrejme, pán minister nemohol vedieť, kam sa až ceny elektriky dostanú.

Torzo ružomberskej vápenky chátra
Neprehliadnite

Ceny energií sú na nových maximách, priemysel mrzne

Podobne to však môže dopadnúť aj s tým druhým výrokom. Ak sa zruší ekologická výroba na Slovensku, bude to mať negatívne dôsledky aj na životné prostredie. Tu sa však nebude možné vyhovárať, že pán minister to nemohol vedieť. Zatiaľ sa pritom veci vyvíjajú tak, že Jánovi Budajovi sa splní želanie.

Hydro Norsk investuje do výroby, nie však na Slovensku

Majoritný akcionár žiarskej hlinikárne Slovalco, spoločnosť Hydro Norsk, investuje do novej prevádzky na recykláciu hliníka. Ide o najväčšiu a najmodernejšiu hlinikáreň v Európe s viac ako 300 výrobnými zariadeniami, šiestimi lismi a technológiami, ktoré umožňujú rôzne úpravy povrchov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa