Po tom, čo Nemecko vlani odstavilo posledné jadrové elektrárne, dnes čelí energetickým problémom. Musí predlžovať prevádzku uhoľných elektrární a bude závislejšie od dodávok elektriny z iných krajín. „Celé to smeruje k tomu, že kto nebude mať energiu, nebude mať sofistikované produkty, vývoj, ani patenty,“ vysvetľuje pre TREND profesor Vladimír Slugeň a hovorí, aký ďalší vývoj možno očakávať.
Celý videorozhovor o súčasných výzvach v oblasti jadrovej energetiky a o energetickej bezpečnosti si môžete pozrieť pod článkom:
Ako ovplyvnilo Európu rozhodnutie Nemcov odstaviť posledné jadrové elektrárne?
V Nemecku som v rôznych časových úsekoch pôsobil asi šesť rokov. Som aj členom Nemeckej nukleárnej spoločnosti, situáciu sledujem približne 30 rokov dosť podrobne.
Minister hospodárstva Robert Habeck nie je technik, je autor detských knižiek a jeho chýbajúce technické vzdelanie sa nedá vždy nahradiť poradcami zo strany Zelených, takže jeho vyjadrenia nielen k jadrovej energetike, ale k technike všeobecne sú niekedy kontraproduktívne a nešťastné. Ale problém v Nemecku nesúvisí len s ministrom.
S čím ešte súvisí?
Aj s tým, že Nemci sú veľmi dôslední, keď plánujú svoje rozhodnutia. V roku 2000 rozhodli, že jadrová energetika skončí v roku 2021. V časoch takzvanej jadrovej renesancie v rokoch 2005 až 2011 to pozmenili a povedali, že niektoré elektrárne budú v prevádzke dlhšie. A po Fukušime sa prijalo rozhodnutie, že všetky elektrárne sa v decembri 2022 vypnú a nenaštartujú sa.
Ako sa to prejavilo na sektore?
Zamestnanci vo veku pod päťdesiat pochopili, že do dôchodku v jadrovej energetike nevydržia. Našli si iné zamestnanie. Zároveň sa posledných dvanásť až pätnásť rokov neinvestovalo do obnovy elektrární, nešli tam už žiadne investície. Neinvestovalo sa do noviniek a odišla celá generácia odborníkov.
Aj keby chceli otvoriť elektrárne, tak už nemajú personál a potrebovali by minimálne ďalších päť rokov na vyškolenie operátorov. Museli by znova vybudovať infraštruktúru, závody, ktoré by vyrábali riadiace systémy a komponenty.
Keď je celá spoločnosť roky presviedčaná, ako ich jadro ohrozuje, na čom si strana zelených postavila volebný program, tak zmena spoločenskej klímy v prospech jadra by trvala možno desiatky rokov.
Možno návrat k jadru v Nemecku definitívne vylúčiť?
Nevidím to tak, že by sa Nemecko v priebehu nasledujúcich rokov vrátilo k jadrovej energetike. Jedine, ak by ich hospodárstvo padlo úplne na kolená. Vtedy by pochopili základnú poučku, že bez energetiky nie je hospodárstvo. Keď ale budú dovážať viac ako 15 percent energie zvonku, na čo sa chystajú, tak budú ekonomicky závislí od toho, kto im energiu predá alebo nepredá. Neviem, či si to uvedomujú.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?