Od 1. apríla 2024 má byť účinná novela zákona o územnom plánovaní. Ministerstvo dopravy chce zároveň odložiť účinnosť zákona o výstavbe. Legislatívu v oblasti stavebníctva tak čoskoro čakajú novinky, hoci niektoré sa odložia až na budúci rok.
Prezident Stavebnej komory SR Ivan Pauer pre TREND vymenúva súčasné problémy stavebníctva na Slovensku. Tvrdí, že bez toho, aby sme vedeli, koľko budeme potrebovať zdravotníkov, učiteľov a ďalších profesií, nemôžeme vedieť dobre naplánovať výstavbu v celej krajine. Podľa neho by sa mal zvýšiť počet odborne vyučených a na prax pripravených remeselníkov, technikov či pracovníkov na stavebných úradoch.
Ako sa pozeráte na aktuálne zmeny v stavebnej legislatíve na Slovensku ?
Môžem potvrdiť, že sme krátko po vymenovaní nového ministra dopravy s kolegami mali osobné rokovanie u štátneho tajomníka Igora Chomu. Prvýkrát od roku 2012 sme rokovali na ministerstve s ľuďmi, s ktorými bolo o čom vecne a odborne rokovať. Potvrdili náš názor, že najlepším riešením pre stavebníctvo na Slovensku bude odložiť účinnosť novely aspoň o rok.
Dôvodov je naozaj veľa, odborníci ich dobre poznajú. V skratke, išlo o veľmi chabú technickú a administratívnu pripravenosť takmer vo všetkých rovinách a hlavne množstvo rozporov v oboch zákonoch s nedostatočnou previazanosťou na iné dotknuté zákony.
Predkladatelia noviel stavebnej legislatívy si sľubovali zrýchlenie povoľovacích konaní.
Bývalí predkladatelia noviel pred voľbami rokovali aj s nami. Padlo veľa sľubov, ako vyhotoviť jednoduchý, zrozumiteľný a vykonateľný zákon bez vplyvu developerov. No jediné, čo si od nás osvojili, bolo rozdelenie špičkového, ale po rokoch 1995 a 1996 postupne pokazeného zákona č. 50/1976 Zb. (zákon o územnom plánovaní a zákon o stavebnom poriadku) a veľmi mierne odvolávky na urbanizmus, plánovanie rozvoja obytných sídiel. Viac však s nami nerokovali.
Konania by sa mali zrýchliť aj vďaka novému informačnému systému Urbion a celkovej elektronizácii. Aké máte očakávania?
Podľa názorov kolegov z praxe na stavbách či úradoch, s ktorými spolupracujem, je to najmä archivačný a komunikačný systém, ktorý bude veci skôr komplikovať, ako urýchľovať. Ak bude softvér vyhotovený podľa toho, čo je popísané v zákone, tak aj občan s bežnou „konzumnou“ znalosťou práce s počítačom a elektronickou komunikáciou bude mať problém s vybavením svojho stavebného povolenia, nie to ešte menej zdatný dôchodca.
V skúšobnej prevádzke údajne pracuje, stránka urbion však nemá ani dnes v prevádzke aspoň titulnú stránku. V zákone síce sú lehoty na vydanie rozhodnutí, ale bude ich zároveň možné obísť oboma stranami stavebného konania. Opäť chýba zodpovednosť úradníkov za neznalosť, povrchnosť, nekompetentnosť a podobné javy, pretože s týmito fenoménmi sa na úradoch stretávam stále častejšie cez prípady klientov žiadajúcich pomoc.
Čo by sa malo zmeniť?
Elektronizáciu stavebných konaní si predstavujeme rozhodne inak a rozhodne nie ako dogmu nadradenú osobnému rokovaniu na úradoch. Sú veci a stanoviská úradov, ktoré sa dajú riešiť elektronicky, ale sú stanoviská a rozhodnutia závislé výlučne od osobných rokovaní o probléme. Každé stavenisko, aj to najmenšie, má svoje špecifiká v celom spektre budúcej výstavby.
Stavebné úrady v obciach zatiaľ zostávajú. Legislatívne si zmena vyžiada viac času
Do určitej miery považujem za prínos nepriame, zatiaľ nezáväzné rozšírenie úlohy projektanta, keď môže zastúpiť stavebníka a bude vybavovať aj stavebné povolenie. S tým plne súhlasím, ak bude projektant plne zodpovedať za správnosť a kvalitu projektu, za vybavenie stavebného povolenia vrátane kolaudačného povolenia o užívaní stavby tak, ako je to bežné v mnohých štátoch vo svete.
Aké zmeny by stavebníci v roku 2024 najviac privítali?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?