Európski politici budú musieť čím skôr vyriešiť otázku, ako pri súčasnej geopolitickej a ekonomickej situácii udržať v Európe priemysel a podporiť inovácie. Európska únia si tento rok dala za cieľ posilniť konkurencieschopnosť v oblasti trhu s elektrinou, zákona o kritických surovinách či podpore čistých technológií v priemysle. Čoraz výraznejšie totiž stráca náskok pred Áziou či USA.
Podľa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) by Únia mala kriticky prehodnotiť fakt, že sa neplnia jej pôvodne prijaté dlhodobé strategické ciele. „Bez takéhoto prehodnotenia je možné len veľmi ťažko predpokladať, že EÚ prevýši v konkurencieschopnosti svojich partnerov,“ upozorňuje predseda Ekonomického výboru SOPK Ladislav Vaškovič.
Podľa neho je základný problém to, že sa Únia odklonila od svojej pôvodnej priority, ktorou bola ekonomická spolupráca. „Dnes je tento dominantný cieľ potláčaný ďalšími, ktoré sú často v rozpore s hospodárskymi cieľmi. Výsledkom je strata pozícií v globálnej ekonomike. Aj keď si niektoré európske krajiny držia v rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia špičkové postavenie, na popredné miesta sa derú ázijské krajiny,“ vysvetľuje.
Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas roka 2023 viackrát brnkla na citlivú strunu. Obmedzení a zákazov je už príliš veľa, odkázali jej pred letom aj jej vlastní. Nemecký poslanecký klub CDU/CSU jej doterajšiu aktivitu v otvorenom liste ostro kritizoval. Signatári sa ohradili proti silnej regulácii v oblasti klímy a životného prostredia. Podpísaní politici v liste uviedli, že ciele zelenej politiky možno dosiahnuť len vtedy, ak budú postavené na dobrovoľnosti a spolupráci a nie na zákazoch a obmedzeniach.
Rozhorčenie vyvolalo aj sprísnenie smernice o priemyselných emisiách. Zvýšili sa obavy, že o pár rokov z priemyselne vyspelej Európy zostane len hmlistá spomienka. Predstavy o tom, ako zachovať prírodu v Európe, a pritom nezničiť desaťročia budovaný priemysel či poľnohospodárstvo, sa začali výrazne vzďaľovať.
Digitálne zákony
Ešte v lete 2022 europarlament odklepol dva digitálne zákony. Najväčší regulačný zásah do online sveta za posledných dvadsať rokov predstavila EÚ ako bezpečnejší pre používateľov a férovejší pre firmy. Zákon o digitálnych trhoch (DMA) a zákon o digitálnych službách (DSA) sú rozsiahle normy, ktoré zásadne menia pravidlá v online priestore.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?