V poslednom čase sa pravidelné mesačné zverejňovanie inflačných dát stalo dejiskom drámy. Nádeje, že príde konečne k poklesu inflácie sa miešajú s obavami, že bude ešte horšie.
Je to oficiálne. Budúcnosť už nie je to, čo bývala. Päť dôvodov paniky na trhu
Stávky sú obrovské, stovky miliónov akcií menia majiteľa. Zároveň sa počas každého zverejnenia prepisujú očakávania budúcich úrokových sadzieb Fedu. Na to okamžite reagujú dlhopisy a akcie. Vyššia inflácia značí okamžitý prepad ich ceny.
Presne to sa stalo aj počas posledného zverejnenia vo štvrtok 13. októbra 2022. Najnovšie septembrové dáta ukázali, že inflácia rozhodne nespomaľuje a čo je horšie, jadrová inflácia (očistená o energie a potraviny) zrýchľuje. Akciový trh zamieril okamžite nadol. Obchodníci to brali ako stávku na istotu a predávali ďalšie akcie.
Ani zlé dáta nemusia vždy znamenať pokles
Zjavne si boli až príliš istí. Trh po chvíli otočil a vyletel prudko nahor, vymazal všetky straty a pokračoval vyššie. Stávky na pokles boli rozmetané, obchodníci nerozumeli tomu, čo sa deje. Tento prudký obrat nebol až doteraz vysvetlený. Časť obchodníkov dokonca hovorí o tom, že trh má dno za sebou.
Prirovnávanie trhu k horskej dráhe je klišé, používa sa to stále. Posledných 24 hodín na trhu však neviem opísať iným slovom. Takéto výkyvy počas jediného dňa si skrátka nepamätám.
Výkyvy ceny akcií boli počas zverejňovania dát ešte väčšie, než je počas súčasného prepadu zvykom. Správy o vyššej ako očakávanej inflácie knokautovali index S&P 500 k úrovni 3 500 v priebehu minút. Išlo o najnižšie úrovne od novembra 2020 a zároveň veľký míľnik - polovica akciovej rely po pandémii bola vymazaná.
Niektorí hovoria, že to bol hlavný spúšťač rastu. Algoritmické obchodovacie systémy sa na psychologickej úrovni trhu dali do pohybu a zaskočili tých, čo vo veľkom predávali.
Bloomberg tento veľký obrat odôvodnil tak, že za tým boli opční obchodníci. Tí majú nakúpené opcie, ktorých cena pri volatilite prudko rástla. Aby mohli zaknihovať zisk z prepadu trhu, museli sa zbaviť opcií alebo zatvoriť krátke pozície. Jeden aj druhý krok vyústi v nakupovanie akcií. Ten, kto na začiatku predal, musí pre uzatvorenie pozície na konci nakúpiť.
Bol to skrat, alebo signál obratu?
Nemecká Deutsche Bank si myslí, že medvede (stávky na pokles) to už prehnali a trh sa musel dostať do rovnováhy. Už nemal kto predávať a tí, čo vycítili šancu na lacný nákup (býci), skrátka prevládli. Panické uzatváranie pozícií medveďov znamenalo ďalšie nákupy, ktoré hnali trh vyššie. V priebehu niekoľkých hodín boli akcie najvyššie od začiatku týždňa.
Zatiaľ čo po zverejnení dát bol akciový trh v strate 2,4 percenta, na konci dňa bol v zisku 2,7 percenta. Takýto scenár na trhu nenastal od roku 2008. Indikátor Tick Index, ktorý meria rozdiel medzi počtom rastúcich a klesajúcich firiem na burze NYSE vykazoval extrémne výkyvy oboma smermi.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?