Európska komisia v závere roka 2024 zverejnila údaje o výške daňovej medzery pri dani z pridanej hodnoty (DPH). Najnovšie dáta, ktoré vychádzajú z údajov za rok 2022, ukazujú, že Slovensko patrí medzi krajiny s najväčšími problémami. Spomedzi 27 štátov Európskej únie sú na tom horšie už len Rumunsko (30,6 percenta) a Malta (25,9 percenta). Slovensko aj Litva vykazujú daňovú medzeru na úrovni 14,6 percenta. V prípade Slovenska to v roku 2022 predstavovalo nevybratú DPH v hodnote 1,4 miliardy eur.
Daňová medzera vyjadruje rozdiel medzi teoretickým daňovým príjmom, ktorý by mal štát získať podľa zákona, a skutočne vybranými daňami. Tento rozdiel je spôsobený daňovými únikmi, nepresnosťami v daňových priznaniach alebo nedostatočnou efektivitou daňovej správy.
Švédsky model a QR platby
V slovenskej ekonomike je obľúbená ešte jedna možnosť. „Bohužiaľ, v niektorých službách máme bezbločkové hospodárstvo. Doklad o zaplatení málokedy dostane u kaderníčky, na pedikúre alebo pri nákupe zeleniny na trhoch,“ hovorí minister financií Ladislav Kamenický. Pre zákazníkov je totiž výhodné zaplatiť menej. Drobní podnikatelia zas ušetria na neodvedení DPH.
Premiér Robert Fico sa dokonca verejne na tlačovej konferencii zmienil, že od remeselníkov dostal otázku: „S bločkom alebo bez bločku?“. Ilustruje to, že pre drobných živnostníkov je ponúkanie takejto možnosti bežné a nepripadá im divné položiť takúto otázku ani vrcholnému predstaviteľovi štátnej moci. Zastaviť takéto daňové úniky je možné len zrušením hotovosti. Lenže medzi voličmi súčasnej koalície ide o krajne nepopulárne riešenie. „Som proti zákazu hotovosti,“ ubezpečuje L. Kamenický.
Výrazné obmedzenie používania hotovosti funguje napríklad vo Švédsku. Väčšina bánk v tejto krajine neumožňuje výbery ani vklady hotovosti. Miesto platieb vo švédskych korunách ľudia preferujú aplikáciu Swish. Po načítaní QR kódu sa im v bankovej aplikácii zobrazí účet obchodníka. Následne zadajú konkrétnu sumu a zaplatia.
Podobná možnosť má byť spustená v slovenskej ekonomike v roku 2026. Ministerstvo financií zároveň sľubuje, že na rozdiel od platieb debetnou alebo kreditnou kartou, podnikateľom nebude za prevod sumy na účet strhnutý žiadny poplatok.
Časť ľudí pravdepodobne aj po spustení aplikácie bude naďalej preferovať platby v hotovosti, najmä kvôli nižšej cene. QR platby s veľkou pravdepodobnosťou zásadne nezlepšia výber daní na Slovensku. Nedokážu totiž vyriešiť problém s neoprávnenými vratkami DPH. Ide o podvod, pri ktorom si podnikatelia vystavujú medzi sebou fiktívne faktúry a následne od štátu požadujú vrátenie peňazí.
Výnimočné zlepšenie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?