Dane a daňové úľavy
Podnikatelia, ktorí pomáhajú Ukrajincom, budú musieť dary zdaniť. Rezort financií však tvrdí, že pripravuje zmeny v zdaňovaní humanitárnej pomoci. Podstatné je, aby sa zmeny zaviedli do praxe čím skôr. Inšpiráciu môže minister financií hľadať v susednom Česku, kde vláda schválila viaceré daňové výhody v rámci schémy lex Ukrajina.
V čom je problém? Podnikateľom, ktorí poskytujú materiálnu pomoc alebo bezodplatné služby, nie je umožnené si tieto náklady zahrnúť do daňových výdavkov a navyše musia ešte odviesť daň z pridanej hodnoty (DPH) z týchto tovarov a služieb.
„Stačilo by do zákona o dani z príjmov doplniť ustanovenie, ktoré umožní daňovú uznateľnosť darov, ktoré sú poskytnuté na humanitárnu pomoc. Je pritom na zvážení vlády, či daňovo uzná dary len v prípade humanitárnej pomoci v období vojny a pre utečencov, alebo pojme humanitárnu pomoc oveľa širšie, napríklad ako pomoc ľuďom v núdzi,“ spresňuje pre TREND Silvia Hallová, partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton.
Paralelne s úpravou zákona o dani z príjmov treba podľa expertky zmeniť aj zákon o DPH, a to tak, aby bezodplatné dodanie služby či tovaru na humanitárne účely, najmä v období vojny, bolo považované za dodanie s nulovou sadzbou DPH.