Aby Slovensko mohlo byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou krajinou, musí modernizovať svoj energetický sektor tak, aby sa posilnila oblasť využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE). V porovnaní s krajinami Európskej únie (EÚ) totiž výrazne zaostáva. V tomto smere má pomôcť projekt Zelená domácnostiam z dielne Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) zameraný nielen na podporu fotovoltiky pre rodinné, ale už aj bytové domy.

Podpora pre bytové domy

Aktualizované podmienky podpory využívania solárnych panelov pre tisíce domácnosti v hodnote 151,6 milióna eur sú známe niekoľko dní. Majitelia rodinných aj bytových domov si môžu nechať fotovoltické zariadenie nainštalovať od 30. októbra 2023. O poukážky však môžu žiadať až po spustení informačného systému v priebehu marca 2024.

Na základe zverejnených podmienok platí, že zmeny neovplyvňujú osvedčený mechanizmus podpory ani výšku príspevku na inštalovaný kilowatt (kW) výkonu. Podľa riaditeľa odboru legislatívy, metodológie a vzdelávania SIEA Michala Iloviča niektoré úpravy súvisia so zosúladením podmienok pomoci s environmentálnymi kritériami platnými v Únii.

„Pri fotovoltických systémoch, ktorých súčasťou sú akumulátory, bude nutné predkladať ich technický list. Pri fotovoltických paneloch, ktoré sú umiestnené mimo budov, bude okrem toho potrebné preveriť, či inštalácie nezaberajú poľnohospodársky pozemok,“ vysvetľuje riaditeľ s tým, že dôležité novinky sa týkajú skôr spôsobu výpočtu oprávneného príspevku pre bytové domy. Tie totiž budú môcť po prvý raz získať poukážky na tepelné čerpadlá i fotovoltické systémy.

Kľúčový inštalovaný výkon

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa