Náklady na bývanie sa považujú za nadmerné, ak presiahnu štyridsať percent disponibilného príjmu domácnosti. Takýmto rodinám neostáva veľa peňazí na pokrytie ostatných výdavkov.

V slovenskej ekonomike sa tento ukazovateľ v posledných rokoch drží na nízkej úrovni. V roku 2022 podiel domácností s nadmernými nákladmi na bývanie dosiahol len 2,5 percenta. Išlo o najnižšie číslo v 27-člennej Európskej únii a Slovensko sa o prvé miesto delilo s Cyprom.

Podiel domácností s nadmernými výdavkami zvykne z roka na rok poskočiť aj o pár percentuálnych bodov. „Podľa regresných analýz existuje vzťah medzi vývojom podielu domácností nadmerne zaťažených nákladmi na bývanie a úhrnnou plodnosťou na Slovensku,“ konštatuje Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

Analytici pracujúci na Úrade vlády podobný vzťah našli ešte aj v Česku, Estónsku, Grécku, Maďarsku, Lotyšsku, Poľsku, Portugalsku a Rumunsku. Zjednodušene, - čím menej domácností je v týchto krajinách zaťažených nadmernými výdavkami na bývanie, tým viac detí sa v nich narodí.

Vzdelané ženy majú menej detí

„Privysoké náklady na bývanie negatívne ovplyvňujú pôrodnosť,“ upozorňuje ISA. Podiel slovenských domácností nadmerne zaťažených nákladmi na bývanie bol najvyšší v rokoch 2006 až 2007. Úhrnná miera plodnosti v prvom spomínanom roku dosiahla 1,24 a v druhom 1,25. Na zachovanie populácie je potrebné dosiahnuť hodnotu 2,1.

V roku 2022, keď bol vysokými nákladmi zaťažený rekordne nízky počet slovenských domácností, dosiahla úhrnná miera plodnosti 1,57.

„Žiadnej vyspelej krajine sa nepodarilo dlhodobo prekročiť hodnotu 2,1. Najbližšie k tomu bolo Francúzsko a škandinávske krajiny. Okrem štedrej podpory rodín im pomohlo aj masívne prijímanie migrantov,“ hovorí Vladimír Baláž, ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Cudzinci pochádzajúci z afrických štátov si zvyknú aj v novej vlasti založiť veľké rodiny. „No ich deti nie. Vysoký počet potomkov zvyknú mať najmä ženy s nízkym vzdelaním,“ dodáva V. Baláž. Aj na Slovensku majú najviac detí ľudia žijúci v marginalizovaných rómskych komunitách.

Úhrnná miera plodnosti bola v roku 2022 nad úrovňou 2,1 v piatich okresoch Slovenska: Sabinov, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Gelnica a Námestovo. „Pre väčšinu týchto okresov je charakteristická vysoká populácia marginalizovaného, ale aj nábožensky založeného obyvateľstva. Zároveň ide o okresy s vyšším podielom vidieckeho osídlenia,“ konštatuje ISA.

Nízka pôrodnosť je typickým znakom väčších miest stredného a východného Slovenska. Málo detí sa rodí aj v oblasti Zemplína. Najnižšia úhrnná miera plodnosti bola v Snine a to na úrovni 1,12. Ak sa slovenská pôrodnosť zásadne nezvýši, počet obyvateľov do roku 2050 klesne o štvrť milióna. Ide o demografickú prognózu Infostatu. V kombinácii s čoraz vyššou priemernou dĺžkou života budú prudko rásť náklady na dôchodkový systém.

Podpora lacného bývania v zahraničí

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa