Rok 2024 mal byť veľkým míľnikom pre budúcnosť ruského plynárenského priemyslu. Prvý plynovod, ktorý smeruje na do Číny nabehne po piatich rokoch prevádzky na plnú kapacitu a zároveň sa má začať stavať nový.
Moskva chcela byť hlavným plynovým obchodným uzlom pre Európu aj Áziu. Črtá sa fiasko
Dodávky plynu na východ tak mali ruským exportérom nahradiť európskych klientov a otvoriť novú etapu obchodovania s ruským plynom.
Zatiaľ sa však zdá, že to bude chudobná, komplikovaná a ponižujúca etapa. Gazprom sa síce tvári, že to hlavné je už dohodnuté od decembrových rokovaní v Pekingu, obe strany sú v princípe v zhode a riešia sa už len detaily. Nie je to úplne pravda.
Na dotiahnutie totiž zostávajú také „detaily“ ako je cena dodávaného plynu. Všetko nasvedčuje tomu, že história sa bude opakovať. Podpis ďalšieho dlhodobého kontraktu si bude užívať viac Peking ako Moskva.
Anexia Krymu a prvý plynovod
Pre kontext si je potrebné spomenúť na budovanie prvej vetvy plynovodu Power of Siberia. V roku 2007 Ministerstvo energetiky Ruska schválilo budovanie plynovodu z Ruska do Číny. V roku 2012 ruský prezident Putin inštruoval Gazprom, aby začal stavať plynovod. V tom čase prebiehali rozhovory s Čínou, pretože, aby bol projekt rentabilný, potreboval byť krytý dlhodobou zmluvou.
Rokovania prebiehali už od roku 2004 a boli poznačené neustálym zlyhávaním a obnovovaním rozhovorov. Keďže rokovania sa naťahovali a plynovod sa už staval, Rusko v roku 2014 súhlasilo s nižšími cenami oproti tomu, čo pôvodne navrhovalo.
Gazprom pôvodne navrhoval cenu 400 dolárov za 1000 m3, do EÚ v tom čase dodávalo plyn v priemere za 380 dolárov za 1000 m3. Čína sa však zaviazala platiť len 350 dolárov za 1000 m3.
Ekonomickú nevýhodnosť projektu mal vyvažovať fakt, že plynovod diverzifikoval ruské dodávky plynu a malo ísť len o začiatok dlhodobej spolupráce. Rusko zároveň v čase anexie ukrajinského polostrova Krym potrebovalo ukázať Európe, že ju nepotrebuje.
Starý kontinent mal byť vďačný za plyn, ktorý dostáva a zbytočne nekritizovať Moskvu. Plynovod začal prevádzku v roku 2019 a tento rok nabehne na plnú prevádzku. Zmluva bola podpísaná na 30 rokov, teda do roku 2044.
Vojna na Ukrajine a druhý plynovod
Power of Siberia 2 bol navrhnutý v roku 2013, ale o dva roky neskôr bol pozastavený na neurčito, pretože Mongolská vláda nesúhlasila s trasou. Nový plynovod má byť podstatne dlhší ako Power of Siberia 1, má viesť z plynových polí na Yamale cez celé Rusko. Dohoda o finálnej trase bola uzavretá koncom roka 2023 a plynovod sa má začať budovať začiatkom roka 2024.
Problémy sú v zásade dva. Prvý je, že Gazprom v dôsledku výpadku príjmu z Európy má finančné problémy a je možné, že na výstavbu národného projektu nebude mať dosť prostriedkov a bude potrebovať štátnu pomoc. Druhým je, že dlhodobá zmluva o dodávke plynu, ktorá má projekt finančne kryť, ešte neexistuje. Mala by sa podpísať na jar 2024.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?