Denník Arab News sa v komentári zameriava na pravdepodobný vplyv Trumpovej politiky na arabské štáty v oblasti Perzského zálivu. Zmeny sú zrejmé už v nových vzťahoch Spojených štátov k Mexiku, v rámci dohody o transpacifickom partnerstve (TPP), zdravotnej starostlivosti, bezpečnosti a migrácii z niektorých moslimských krajín. Bez ohľadu na to, či sú tieto opatrenia rozumné, alebo humánne, je otázne, či prinesú to, čo nimi nestály D. Trump zamýšľa. Ak však bude pokračovať ako doteraz, čakajú Blízky východ ťažké časy.
Zlé sú už geopolitické vyhliadky. Výhradná podpora Izraela vyhrotí izraelsko-palestínsky konflikt, protiiránska politika zvýši napätie, nepredvídateľný výsledok môže spôsobiť odhodlanie zmiesť islamský terorizmus rovnako ako stiahnutie Spojených štátov zo Sýrie a Iraku.
Ropa z Ameriky
Oblasť Perzského zálivu ovplyvní najmä Trumpova energetická stratégia a obchodná politika. Perzský záliv žije z obchodu a je závislý od príjmov z ropy a plynu. Čo sa energetiky týka, vyhliadky nie sú dobré. D. Trump pod mottom „Amerika predovšetkým“ už povedal, že zruší ekologické a plánovacie obmedzenia pre ťažbu ropy, plynu a uhlia na pôde Spojených štátov. V čase, keď sa cena ropy sťažka šplhá k 60 dolárom za barel, hrozí zvýšená energetická produkcia v Spojených štátoch. Bridlicová ťažba zaznamenala rekordný týždenný nárast za posledných päť rokov.
Ak nové zdroje významne zvýšia svetové zásoby, prídu krajiny Perzského zálivu o ťažko získané výsledky niekoľkoročných reforiem. Môže sa ukázať, že všetky opatrenia a bolestivé transformačné plány a hodiny rokovania členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) priniesli jediné – posilnenie ťažby v Texase.
Ropa z bridlicovej ťažby v Spojených štátoch obnoví tlak na cenu ropy, čo ohrozí starostlivo zostavené rozpočty krajín Perzského zálivu, najmä Saudskej Arábie, kde sa pri zostavovaní rozpočtu na tento rok pracovalo s cenou 50 dolárov za barel.
Globálna obchodná vojna
Vplyv cien ropy na miestne ekonomiky je jasný, v prípade obchodu je to zložitejšie. Obchodnej aktivite vo svete neprospeje odstúpenie Spojených štátov od TPP ani obchodné vojny s Mexikom a Čínou.
Svetový obchod znepokojujúcim spôsobom klesá od globálnej finančnej krízy. Poklesom obchodnej výmeny medzi Východom a Západom budú postihnuté veľké prístavy v Perzskom zálive, napríklad dubajský Džabal Alí. Trumpom vyvolaný pokles obchodu sa premietne aj do plánov rozšíriť aktivity na pobreží Červeného mora.
Niečo z toho môže „zachrániť“ očakávané povzbudenie svetovej ekonomiky v počiatočných rokoch Trumpovej vlády, čo niektorí ekonómovia predpovedajú. V Spojených štátoch sa môže aspoň v prvých dvoch rokoch zvýšiť HDP, čo však zrejme nevyváži následky globálnej obchodnej vojny.
Niektorým spoločnostiam sa môže vďaka Trumpovej priazni dariť lepšie, čo je príklad dubajskej realitnej spoločnosti Damac, ktorá je v obľube súčasného amerického prezidenta. Avšak ostatných jeho ochranárske opatrenia poškodia. Ide najmä o spory, ktoré sa týkajú výhod pre americké letecké spoločnosti na úkor aeroliniek Etihad, Emirates a Qatar.