Malé modulárne reaktory (SMR) môžu byť odpoveďou na mnoho energetických otázok budúcnosti. Ich výhodou oproti tradičným, konvenčným reaktorom je menšia veľkosť, jednoduchšia obsluha, modulárnosť či menej časté dopĺňanie paliva. Investori si pri nich cenia aj kratšiu výstavbu.

„V regióne strednej Európy dochádza k veľmi solídnemu rozvoju jadrovej energetiky. Je to odpoveď na energetické výzvy, ktoré súvisia aj s konfliktom na Ukrajine a do veľkej miery je to aj odpoveď na tradíciu, ktorú v regióne máme, najmä na Slovensku a v Česku,“ hovorí vo videorozhovore odborník na energetiku Pavol Štuller.

Videorozhovor si môžete vypočuť aj v podcaste:

TREND.sk · Pavol Štuller: Po roku 2030 sa v Európe môže rozbehnúť výstavba malých modulárnych reaktorov

A hoci sú viaceré plány nových jadrových technológií ambiciózne, popisuje aj súčasné riziká. „Je dôležité, aby politika SMR z pohľadu Európskej únie (EÚ) nebola len na úrovni štátov, ale na úrovni regiónu, pretože vtedy dokáže celý región budovať dodávateľské kapacity. Práve tie v súčasnosti trpia veľkým nedostatkom zdrojov – ľudských, technických, technologických“.

O modulárnych reaktoroch dnes dokonca uvažujú aj krajiny, ktoré už celé roky klasické jadrové elektrárne nemajú v prevádzke, ako napríklad Taliansko. Premiérka Giorgia Meloniová chce vrátiť jadro do krajiny práve cez projekty malých modulárnych reaktorov a talianska vláda na to pripravuje príslušnú legislatívu.

Optimistické scenáre v oblasti SMR mala v uplynulých mesiacoch francúzska spoločnosť EDF. Tá však prednedávnom oznámila, že sa vzdáva vývoja vlastnej technológie malého modulárneho reaktora a chce sa zamerať na už existujúce technológie pri navrhovaní takýchto zariadení. „Súvisí to s prioritami danej spoločnosti, ktorá sa chce sústrediť na veľké jadrové elektrárne. Nemyslím si ale, že to bude mať nejaký zásadný dosah na trh technológií SMR, pretože je stále veľké množstvo potenciálnych dodávateľov“.

Ceny a zdroje

V súčasnosti Európa čelí zníženej konkurencieschopnosti voči USA, Číne a ďalším ázijským krajinám najmä v dôsledku vyšších cien energií. P. Štuller hovorí o SMR aj ako o možnosti zdroja dostupných cien elektriny. „EÚ musí v prvom rade rešpektovať národné priority v rámci jednotlivých členských krajín a ich energetického mixu, kde jadro musí hrať dôležitú úlohu z ekonomického aj klimatického pohľadu. Je potrebné, aby dochádzalo k budovaniu takej infraštruktúry, ktorá nielen umožní prevádzku akéhokoľvek energetického zdroja, ale bude vytvárať predpoklady na to, aby sme vedeli kontinuálne a za primeranú cenu dlhodobo budovať rôzne energetické zdroje“.

Podľa odborníka by sa malé reaktory vo väčšom meradle mohli začať budovať v Európe po roku 2030. „Poľsko napríklad zvažuje až 26 malých modulárnych reaktorov, ktoré majú vykompenzovať bývalé uhoľné kapacity. Verím, že sa v tomto rýchlo pohneme vpred aj na Slovensku a v Česku. Máme na to veľmi dobré podmienky“.

Odborník pripomína, že celkovo sa na jadrovú energetiku treba pozerať v horizonte 60 až 80 rokov dopredu. Jadrová energetika výrazne presahuje životnosť vlád aj ekonomických cyklov, preto treba zmeniť pohľad na to, či sa nám to oplatí dnes“.

Ďalšie dôležité správy

Atómová elektráreň v Mochovciach.
Neprehliadnite

Slovensko by z dostatku elektriny mohlo ťažiť. Je to obchodná komodita i záruka sebestačnosti