„Nemecko bolo vždy lokomotívou európskeho priemyslu, no tá sa teraz zadýchava,“ hovorí odborník na energetiku Pavel Janeček. Nemeckého ministra hospodárstva označuje za ministra „nepriemyslu a klimatickej agendy“. Nemecko si totiž už nemôže zatvárať oči pred tým, čo sa deje. Hoci oficiálne razí cestu znižovania emisií, v konečnom dôsledku predlžuje životnosť uhoľným elektrárňam a priemysel pripravuje na to, že bude fungovať len v určitých hodinách, podľa dodávok energie.
P. Janeček pre TREND kritizuje emisné povolenky. Tvrdí, že Európa by mala problémy s konkurencieschopnosťou aj bez krokov, ktoré dnes robí. No v súčasnosti deindustrializáciu ešte urýchľuje.
Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu nad článkom alebo vypočuť aj ako podcast
Aká je aktuálna energetická situácia v Európe?
Energetická situácia je veľmi dobrá. Počas leta sme nemali žiadny problém s regulačnými stupňami. Potenciálne nemáme problém s žiadnymi prebytkami, pretože v Česku ďalej fungujú uhoľné elektrárne. Na Slovensku výborne fungujú jadrové elektrárne.
Avšak otázka sa vynára v momente, keď sa počasie zmení. Navyše, keď sa zvyšuje podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe. Vtedy by som už nebol taký optimistický.
Ako sme na tom s energetickými zdrojmi pred zimou?
Slovensko je na tom veľmi dobre, pretože zásadnú časť jeho energetického mixu pokrývajú jadrové elektrárne. To znamená dobré rozhodnutia na úrovni vlády a dobré rozhodnutia na úrovni regulačného výkonu.
Aj Slovensko má istú časť mixu v obnoviteľných zdrojoch, no zo strany EÚ býva opakovane kritizované, že to je málo. Prečo ale EÚ kritizuje Slovensko, keď v podstate energia z jadra bola opakovane uznaná za čistú?
V Česku je situácia trošku komplikovanejšia, pretože tam prebiehajú rozsiahle jednania o tom, aká bude budúcnosť energetiky a energetického mixu.
Čo však zaznieva silne je, že plynové zásobníky sú naplnené na 97 percent. To je mimoriadna situácia v tomto ročnom období.
Čo podľa vás momentálne vlastne EÚ v oblasti energetiky chce dosiahnuť, ak sa pozrieme na jej oficiálne vyjadrenia?
Neviem, čo presne chce EÚ. Samozrejme, pozorne sledujem trendy EÚ ako takej, vrátane aktuálneho procesu menovania komisárov šéfkou EK von der Leyenovou. A tam napríklad vidím veľmi silnú pozíciu Slovenska, pretože získava oveľa silnejšie a vplyvnejšie portfólio ako Česko. Maroš Šefčovič vo svojom štvrtom volebnom období získal portfólio energetiky opakovane, zatiaľ čo český minister priemyslu Jozef Síkela získal portfólio vzťahov s Afrikou a Áziou. V tom je obrovské sklamanie na úrovni Českej republiky.
A čo chce EÚ v rámci energetiky? Dekarbonizáciu. Dokazuje to aj menovaním španielskej eurokomisárky Riberaovej, ktorú niektorí označujú za klimafanatičku. Je ako Timmermans v sukni. Vidím v tom pokračovanie tohto trendu a nereflektovanie na výsledky eurovolieb.
Všetci komisári zastupujú určité záujmy finančných, prípadne priemyselných skupín. Myslím si, že trend obnoviteľných zdrojov bude pokračovať, a teda bude pokračovať proces deindustrializácie Európy.
Ako vidíte Green Deal a európsky priemysel? Aké sú možnosti spoločného fungovania či prienikov?
V Nemecku je ministrom hospodárstva Robert Habeck. Mal som tú česť stretnúť sa s ním v Prahe a tá diskusia nebola vôbec príjemná. On je skôr ministrom nepriemyslu a klimatickej agendy. To vidíme v prepade priemyselného výkonu nielen na území Nemecka, ale aj ČR.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?