Americký minister financií Scott Bessent v nedeľu vystúpil sebavedomo a neoblomne – aj napriek masívnemu výpredaju na globálnych trhoch, ktorý spustili nové americké clá. Podľa neho sú tarify nevyhnutné. A predstava, že by mohli spôsobiť recesiu v USA? Neprípustná.

„Nevidím dôvod, prečo by sme mali počítať s recesiou,“ povedal Bessent v relácii Meet the Press na NBC.

„Snažíme sa vybudovať dlhodobé ekonomické základy prosperity,“ povedal minister financií S. Bessent. Na margo kolapsu akciového trhu, len stručne dodal, že nikto nemôže vedieť, ako sa bude akciový trh správať z krátkodobého hľadiska.

AG7 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke makléri sledujú svoje obrazovky na burze vo Frankfurte nad Mohanom, Nemecko, v pondelok 31. marca 2025. Nemecká vláda je naďalej odhodlaná podporovať voľný a spravodlivý globálny obchod a verí, že sa jej podarí nájsť riešenie obchodných sporov so Spojenými štátmi, vyhlásila v utorok vládna hovorkyňa Christiane Hoffmannová. FOTO TASR/AP


Brokers watch their screens at the stock market in Frankfurt, Germany, Monday, March 31, 2025. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Sľubovaná zlatá éra Ameriky sa mení na prepadák. Trhy klesajú, burzová bublina praská

Spolu s ministrom obchodu Howardom Lutnickom a obchodným poradcom Bieleho domu Petrom Navarrom vyslali jasný signál: prezident Donald Trump neplánuje cúvnuť. Ani o krok.

S. Bessent tvrdí, že vyše 50 krajín kontaktovalo Biely dom so záujmom o ďalšie rokovania ohľadom zmierňovania ciel. No žiadne rýchle dohody sa neočakávajú. „Tie problémy sa nedajú vyriešiť za pár dní či týždňov. Bude to trvať,“ odkázal.

Zlé správanie treba potrestať

Podľa americkej administratívy boli ostatné krajiny „dlhodobo nespoľahlivými partnermi“. Teraz sa čaká, čo ponúknu. „Uvidíme, s čím prídu, a či to bude dôveryhodné,“ dodal S. Bessent.

Medzitým však trhy zareagovali prudko. Po oznámení ciel v priebehu dvoch dní zmizlo z globálnych búrz 5,4 bilióna dolárov. Index S&P 500 spadol na 11-mesačné minimum. S. Bessent to však odbil ako hysterickú reakciu. „Trh Donalda Trumpa dlhodobo podceňuje,“ dodal. „Toto je len krátkodobá panika.“

V stredu D. Trump ohlásil cielené clá až do výšky 50 percent na dovoz z približne 60 krajín. Americké dovozné tarify tak dosiahnu najvyššiu úroveň za posledné storočie. S. Bessent sa však vyjadril, že oznámená clá „nie sú podlahou, ale stropom,“ čo naznačuje že Trumpova administratíva bude ochotná vypočuť si argumenty na zjemnenie ciel.

Analytici aj významní investori napriek tomu bijú na poplach. Bývalý minister financií Larry Summers označil výpredaj za „štvrtý najväčší dvojdňový prepad od druhej svetovej vojny – po kríze v roku 1987, finančnom kolapse 2008 a pandémii covidu-19“.

„Tento pád signalizuje problémy pred nami. Opatrnosť je na mieste,“ vyhlásil L. Summers na sociálnej sieti X.

Toto nie je vyjednávanie. Je to núdzový stav

Americký minister P. Lutnick zopakoval, že plánované clá budú uvalené bez výnimky. „Clá prídu. Prezident to oznámil – a myslel to vážne,“ povedal v relácii CBS.

Obchodný poradca H. Navarro zašiel ešte ďalej. „Nejde o vyjednávanie. Je to národná núdza spôsobená obrovským obchodným deficitom, ktorý vznikol podvádzaním,“ vyhlásil pre Fox News.

Šéf Národnej ekonomickej rady Kevin Hassett pripustil, že ceny pre spotrebiteľov v USA „môžu mierne narásť“. No obavy ekonómov či Fedu považuje za prehnané.

„Nemyslím si, že vplyv na bežného Američana bude dramatický,“ povedal v relácii This Week na ABC. Podľa neho sa americké domácnosti nakoniec dočkajú výhod v podobe znížených daní a vyšších verejných výdavkov.

S. Bessent aj K. Hassett zľahčujú obavy z inflácie – čo ich stavia do rastúceho konfliktu s Federálnym rezervným systémom a Wall Street. D. Trump medzitým cez Truth Social vyzýva šéfa Fedu Jeromea Powella, aby okamžite znížil sadzby. Nazval to „perfektným“ momentom.

J. Powell však v piatok varoval: „Tarify budú oveľa vyššie, než sa čakalo. To prinesie vyššiu infláciu a slabší rast.“

K. Hassett poprel aj špekulácie, že D. Trump cielene rozkolísava trhy, aby donútil Fed znížiť sadzby. „Nesnaží sa potopiť trh. Snaží sa pomôcť americkým pracujúcim.“

D. Trump verí, že clá prinesú investície, nové továrne a pracovné miesta. Hlavný cieľ? Znížiť obchodný deficit v tovaroch, ktorý minulý rok prekonal hranicu jedného bilióna dolárov.

Jeho stúpenci tvrdia, že eliminácia deficitu „urobí Ameriku opäť bohatou“. I keď výpadok na kapitálovom trhu v priebehu dvoch dní bol päťnásobne vyšší ako samotný deficit.

Ba,Ria,,Vietnam,-,Jan,19,2023:,Textile,Cloth,Factory
Neprehliadnite

Made in Vietnam? Už nie dlho. Trumpove clá môžu roztrhať tenisky aj nervy značkám ako Nike