Aké bude ďalšie smerovanie Slovenska v daňovo-odvodovej legislatíve? A aké novinky to prinesie podnikateľom v roku 2022 či neskôr? Tieto otázky si kladú mnohí a vláda Eduarda Hegera zatiaľ len hľadá odpoveď.
Predstavy, ktoré avizoval rezort financií pod vedením ministra Igora Matoviča v novembri minulého roka, mnohých skôr vystrašili, než potešili. Problémom je najmä nepripravenosť celého návrhu, jeho reálny vplyv na prax a detaily celého fungovania po novom. Papier totiž znesie všetko.
Prípravy bez diskusií
Vlaňajšok sa v oblasti daní niesol v duchu príprav na daňovo-odvodovú reformu z dielne I. Matoviča, tento rok by sa mala pretaviť do legislatívneho znenia a následne do praxe. To bude zrejme najväčším míľnikom pre celý biznis sektor, ktorý po tomto kroku volá už roky.
Ak by bol jasný, premyslený a predvídateľný. V súčasnosti však už dotknutí nevedia povedať, či kompletné „prekopanie“ súčasného systému daní a odvodov bude pre trh prínosom alebo skôr chaotickým opakom. Predstavenie prvotných téz pod hlavičkou ministra financií sa totiž nieslo presne v tomto duchu.
Hlavným mottom ministra financií pri príprave reformy aj s odstupom dvoch mesiacov je – žiadne kompromisy, žiadne ústupky. K 2. februáru 2022 bolo už jasné, že štátni úradníci spracovávajú legislatívnu formu návrhu. „Štvrtý týždeň legislatívny odbor na ministerstve financií veľmi intenzívne spracováva legislatívnu podobu celej reformy. A v tej podobe, ako som navrhoval,“ vyhlásil I. Matovič s tým, že kompromisy zatiaľ rezort neurobil žiadne.
A práve z toho majú podnikatelia obavy. Doteraz im za posledné dva roky chýbajú jasné a predvídateľné pravidlá fungovania a dobrá komunikácia so štátom. Vládni úradníci často navrhujú legislatívu, ktorá je, obrazne povedané, utrhnutá od reality.
„Som sklamaný, žiadnu daňovú revolúciu v návrhu ministra financií nevidím. Hovorí, my chceme rodinám rozdávať nesystémové dávky za milióny eur, takže to niekto musí zaplatiť,“ zhodnotil analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pre TREND. Ak dôjde k zníženiu daní a odvodov, stane sa tak len vďaka zrušeniu daňových a odvodových výnimiek, na čo doplatia zamestnanci i firmy.
Nepredvídateľnosť komplikuje trh
No problém je aj inde. Vláda sa za dva roky fungovania nenaučila riadne komunikovať s podnikateľmi. „Dialóg s vládou je jeden z najhorších v histórii Slovenska od roku 2010. Akoby si štátna správa myslela, že všetko dokáže vyriešiť bez firiem. Realita je úplne iná,“ uviedol pre TA3 predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.
V ekonomickom prieskume komory v posledných mesiacoch minulého roka vnímalo komunikáciu so štátom negatívne 50 percent firiem, pozitívne iba štyri percentá z oslovených 169 členov SOPK.
To, čo funguje podľa neho dobre, je práve mikrosféra. Z hľadiska firiem je celý vývoj situácie v makrosfére nepredvídateľný, vláda E. Hegera tam zlyháva. „Nekonzultuje sa oblasť legislatívy, prijímajú sa zákony a až následne sa zisťuje, čo znamenajú pre ekonomiku. Netreba všetko „zaklínať pandémiou“, zhodnotil P. Mihók.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?