Panamský prieplav sa stal jednou z prvých priorít staro-nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. USA kanál vybudovali, no v roku 1999 odovzdali jeho správu Paname. Keď sa prevádzkovateľom prístavov na oboch stranách prieplavu stala spoločnosť z Hongkongu, Washington začal situáciu považovať za bezpečnostné riziko.
Panamský prieplav patrí k najdôležitejším námorným trasám na svete. Američania ho dokončili v roku 1914, čím umožnili lodiam skrátiť cestu medzi Atlantikom a Tichým oceánom o viac než 12-tisíc kilometrov. V 70. rokoch sa počas mandátu prezidenta Jimmyho Cartera dohodli, že Panama v roku 1999 prevezme nad kanálom plnú kontrolu
V roku 1997 Panama usporiadala súťaž na operátora prístavov, ktorú vyhrala hongkonská firma Hutchison Whampoa. Spoločnosť získala 25-ročný kontrakt, ktorý bol v roku 2021 predĺžený do roku 2047. Po Trumpovom návrate do úradu sa však v USA začali obávať, že Čína získava príliš veľký vplyv na strategickú infraštruktúru.
Trump otvorene vyhlasoval, že USA nestavali prieplav pre Číňanov a že Washington musí obnoviť kontrolu nad kanálom – ak bude treba, aj vojenskou silou. Spor o panamský prieplav tak prerástol z ekonomickej do geopolitickej otázky.
Panama ustúpila, no nechcela narušiť neutralitu kanála
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?