Stavebníctvo prežíva ťažké časy. Výkony prác sú nízke, objednávky stagnujú a nová výstavba ďalej klesá. Napriek tomu sa akoby zázrakom zastavil rapídny prepad. O tom, čo potrebujú stavbári a aké legislatívne zmeny sú nevyhnutné na naštartovanie sektora, hovorí pre TREND prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.
V akej kondícii je slovenské stavebníctvo?
Keďže v roku 2023 priemyselná produkcia mimo stavebníctva na Slovensku rástla, veľmi nízky podiel stavebníctva na HDP sa ďalej znižoval. Výsledkom je výrazné zväčšenie investičného dlhu Slovenska, zhoršenie dostupnosti bývania a celkové zaostávanie Slovenska. Logika napovedá, že o to väčší dopyt po stavebných výkonoch sa dá očakávať v tomto roku, no nebude to také jednoduché.
V čom je najväčší problém pre stavbárov?
Odbornej verejnosti je známe, že predprojektová a projektová príprava verejných stavieb v posledných dvoch až troch rokoch zaostávala. Taktiež počet verejných obstarávaní stavebných prác v minulom roku 2023 bol medziročne nižší o viac ako 30 percent. Toto všetko bude limitovať dopyt po stavebných prácach vo verejnej výstavbe v tomto roku.
Opísali by ste situáciu v stavebníctve v súkromnom sektore?
V súkromnom stavebníctve investorov dlhodobo odrádzajú od investícií na Slovensku extrémne dlhé a netransparentné povoľovacie procesy nových projektov. Je to tak v priemyselnej výstavbe i vo výstavbe bytov. Vybavovanie stavebných povolení tri až päť rokov v prípade priemyselnej haly alebo bytového domu bez istoty výsledku investorov od výstavby odrádza. Inflácia a vysoké úrokové sadzby bytovú výstavbu zabrzdili takmer na nulu. Situácia dospela do stavu, kedy niektorí výrobcovia stavebných materiálov obmedzujú výrobu na Slovensku a stavebné firmy presúvajú kapacity do zahraničia, predovšetkým do Českej republiky.
Konkretizovali by ste negatívne následky opísanej situácie?
Spomenuté problémy prispeli k výraznému rastu cien nehnuteľností na slovenskom realitnom trhu v posledných rokoch. Dopyt po takzvaných investičných bytoch, predovšetkým vo väčších mestách, bol donedávna silný, no z dôvodu klesajúcej kúpyschopnosti obyvateľov nie je možné očakávať jeho pokračovanie. V tomto roku sa bytová výstavba bude vzhľadom na vysoké úrokové sadzby oživovať pomaly.
Do akej miery pomôžu stavebníctvu dotácie v hodnote stámiliónov eur z európskych zdrojov?
Slovensko má dlhodobý problém s efektívnosťou a rýchlosťou prípravy verejných investícií v dopravnej aj občianskej infraštruktúre. Slovenské vlády tým, že mali problém vyčerpať eurofondy na investície, prakticky prestali investovať z vlastných zdrojov štátneho rozpočtu alebo kombinovanými spôsobmi financovania s využitím aj súkromných zdrojov.
Vidíte reálnu šancu na zlepšenie?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?