V slovenských podmienkach rozbehnúť vlastný biznis nie je vôbec jednoduché. Okrem neustáleho zvyšovania daní zo strany štátu doplácajú začínajúce firmy aj na malú veľkosť krajiny. Tri poisťovne ovládajú až 85 percent slovenského trhu so životným poistením a 79 percent trhu s neživotným poistením.

„Vysoká koncentrácia na trhu môže viesť k nižšej efektívnosti, vyšším cenám a tým pádom aj k menšej dostupnosti služieb,“ uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA). Poistenie je pre začínajúcich podnikateľov životne dôležité. Prípadná škoda spôsobená zamestnancami môže zničiť aj najlepšie nastavený biznis plán. „Roky som pracoval v oblasti stráženia fabrík, kancelárskych budov a obchodných centier. Minulý rok som sa rozhodol, že je čas využiť kontakty a osamostatniť sa,“ hovorí Martin Holič, majiteľ spoločnosti M. H. Security.

Individuálne ponuky

Jedným z relatívne väčších problémov pri zakladaní firmy bolo poistenie zodpovednosti za škodu. „Na domácom trhu túto službu neponúkajú všetky poisťovne. O porovnávacom portáli, aký existuje pre poistenie automobilov, si môže podnikateľ len nechať zdať. Všetko si musí obehávať sám. Nakoniec sa mi podarilo nájsť poisťovňu, ktorá ponúkala prijateľný pomer medzi mesačnou platbou a poistným krytím,“ dodáva M. Holič. Bez poistnej zmluvy je stráženie fabrík obrovským rizikom, pretože v týchto objektoch sa nachádzajú tovary s vysokou hodnotou.

Samotné poisťovne tvrdia, že firmám ponúkajú individuálne podmienky „šité“ na mieru. Konkrétny výsledok závisí predovšetkým od druhu podnikania, ročného obratu a požadovanej sumy poistného krytia. „Pri určitých objektoch výšku poistného ovplyvňuje počet zamestnancov, počet sedadiel alebo účastníkov,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa. Dôležitými faktormi bývajú aj územná platnosť a referencie na daného klienta.

„Čerstvému podnikateľovi, ktorý založil malú bezpečnostnú firmu s tromi zamestnancami, by sme odporúčali uzavrieť poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré kryje škody spôsobené tretím osobám v súvislosti s podnikateľskou činnosťou,“ uvádza Catherine Černochová, hovorkyňa poisťovne Generali. Okrem toho je vhodné uzatvoriť aj poistenie majetku, ktoré pokrýva škody na majetku podnikateľa, napríklad na vybavení kancelárie alebo technike. Podnikateľ si môže dojednať aj poistenie zodpovednosti zamestnanca za škodu spôsobenú zamestnávateľovi. „Nakoniec odporúčame poistenie zamestnancov, ktoré pokrýva úrazy a zdravotné problémy, vznikajúce pri výkone práce,“ dopĺňa C. Černochová.

Najviac rizikové je stavebníctvo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa