Donald Trump v pondelok vo svojich príspevkoch na sociálnej sieti Truth uviedol, že uvalí dodatočné 10-percentná clá na tovar z Číny a 25-percentná clá na všetky produkty z Mexika a Kanady. Kanadský dolár reagoval poklesom na štvorročné minimum, zatiaľ čo peso sa obchodovalo blízko najslabšej úrovne od roku 2022.

D. Trump tvrdí, že nové clá sú nevyhnutné na potlačenie migrantov a nelegálnych drog prúdiacich cez hranice. Obvinil Čínu, že nedodržala sľuby o zavedení trestu smrti pre obchodníkov s fentanylom, pričom napísal, že „drogy prúdia do našej krajiny, väčšinou cez Mexiko, v takej miere, aká tu ešte nebola“.

„Nové prísne clá na dovoz od troch najväčších obchodných partnerov USA by výrazne zvýšili náklady a narušili obchod vo všetkých zúčastnených ekonomikách,“ povedala Erica York z Tax Foundation, think-tanku so sídlom vo Washingtone". Import z Mexika, Kanady a Číny predstavuje 40 percent všetkých amerických importov.

Nový minister nepomohol

Počas víkendu ožili nádeje, že colná politika D. Trumpa nemusí priniesť tak vysoké clá, ako naznačoval v predvolebnej kampani. Dôvodom mal byť výber nového ministra financií. Scott Bessent, makroekonóm so štyridsaťročnými skúsenosťami, má totiž väčšie pochopenie pre obchodné vzťahy.

Jeho vymenovanie prinieslo nádej na zmenu obchodnej politiky Spojených štátov a najmä jemnejší prístup k colnej politike, o ktorej bude rozhodovať. Navyše Bessentov pragmatický prístup a dôraz na strategické vyjednávanie môžu zohrať kľúčovú úlohu v tom, ako sa ďalšie roky budú vyvíjať aj ekonomiky EÚ či obchodné vzťahy s Čínou.

Pondelkové statusy D. Trumpa však svedčia o tom, že clá budú zohrávať kľúčovú rolu v jeho hospodárskej politike. Nie je isté, či svoje konanie konzultoval s novým ministrom financií.

Scott Bessent, kandidát na ministra financií USA
Zdroj: Getty Images
Scott Bessent, kandidát na ministra financií USA

Clá sú na vyjednávanie

Obchodné napätie medzi Spojenými štátmi, Čínou a Európskou úniou je dlhodobo hlavnou otázkou medzinárodných vzťahov. Všetky tri strany ale už potrebujú posun a novú dynamiku v doterajšom vývoji. Tie môže priniesť práve S. Bessent.

Nový minister, známy odbornými znalosťami v makroekonómii a vyrovnaným pohľadom na obchodné vzťahy, ale naznačuje, že by mohol presadzovať zmenu politiky ciel na produkty z Číny a EÚ, a to najmä v automobilovom priemysle.

Clá považuje za vyjednávací nástroj, nie za prostriedok represie. V minulosti ich označil za súčasť „maximalistickej vyjednávacej stratégie“, pričom zdôraznil potrebu ich postupného zavádzania, než tvrdých represií s cieľom predchádzať ekonomickým otrasom.

Ako naznačuje Tomáš Vranka, analytik finančných trhov XTB, ak sa S. Bessentovi podarí znížiť clá na kľúčové tovary ako sú elektrické vozidlá a súčasne podporiť medzinárodnú spoluprácu, mohol by prispieť k vytvoreniu stabilnejšieho a predvídateľnejšieho prostredia pre globálny obchod.

Dôraz na postupné zavádzanie ciel by totiž mohol zabrániť prudkému nárastu cien elektrických vozidiel, čím by sa zabezpečila ich dostupnosť aj pre amerických spotrebiteľov. Zároveň by takýto prístup vytváral tlak na čínskych a európskych výrobcov, aby sa zapojili do konštruktívnych rokovaní.

Chce znižovať dane

Čo ale znamená nástup S. Bessenta do úradu pre Spojené štáty a svet v praxi? Ministrov pohľad na ekonomiku je neprekvapujúco podobný pohľadu Donalda Trumpa. Už v prvom rozhovore uviedol, že jeho prioritou bude zníženie daní, ktoré avizoval budúci prezident, tiež napríklad zrušenie dane z prepitného, sociálnych dávok či príplatkov za nadčasy.

Okrem toho sa chce zamerať aj na znižovanie vládnych výdavkov, ktoré chce Trumpova administratíva realizovať aj cez novovytvorený úrad na čele s Elonom Muskom.

Ďalšími prioritami má byť udržanie dolára ako svetovej rezervnej meny, aj keď v praxi zatiaľ nič nenaznačuje, že by bola pozícia dolára ohrozená. Kľúčovou má byť podľa neho aj deregulácia legislatívneho prostredia a práve uzákonenie ciel.

V rámci zahranično-obchodnej politiky totiž S. Bessent tvrdí, že zvýšenie ciel môže nakoniec pomôcť zvýšiť aj národnú bezpečnosť, a to najmä tým, že sa Spojené štáty viac odstrihnú od Číny. Na strane druhej hovorí o odstránení ciel z krajín, ktoré uskutočňujú štrukturálne reformy a sú partnermi v oblasti bezpečnosti tým, že sú ochotné zaujať rovnaký recipročný prístup k clám.

Celkovo ale S. Bessent zmierňuje Trumpove vyjadrenia napríklad v oblasti zníženia daní alebo v oblasti priveľkých či likvidačných ciel. Tvrdí totiž, že v praxi bude potrebné realizovať menšie a postupné kroky, aby mali trhy čas sa prispôsobiť. Tvrdé vyjadrenia v oblasti ciel boli skôr hrozbami na zlepšenie vyjednávacej pozície,“ pripomína analytik T. Vranka.

Dodáva však, že výzvou pre S. Bessenta bude navigovanie napätia medzi Európskou úniou a Čínou. Clá na čínske elektrické vozidlá, ktoré zaviedla EÚ, spôsobili výrazné turbulencie na globálnych trhoch.

Doterajšia americká administratíva podporovala európsku politiku zameranú proti čínskym obchodným praktikám, no nový minister by mohol presadzovať vyváženejší prístup. Budúcnosť však ukáže, či sa jeho vízie pretransformujú do konkrétnych krokov a výsledkov.

Kto je Scott Bessent

V minulosti pracoval vo viacerých hedžových fondoch, napríklad aj vo fonde Georga Sorosa, kde sa neskôr stal riaditeľom. S. Bessent sa pri investovaní zameriaval na investovanie na základe makra a na analýzu geopolitiky.

Počas kariéry často špekuloval proti menám či úrokovým sadzbám a jedným z jeho obchodov bola stávka na pád libry z dôvodu slabosti trhu s nehnuteľnosťami.

Dlhodobé teoretické, ale najmä praktické skúsenosti mu dávajú dobrú východiskovú pozíciu na to, aby riadil americké ministerstvo financií. Ako konzervatívnejšiu voľbu spomedzi dvoch hlavných kandidátov na tento post ho označil na sociálnej sieti X aj Elon Musk.

Ďalšie dôležité správy

Green Energy Vehicles At 2023 Central China International Auto Show
Neprehliadnite

Sú clá na čínske autá len kozmetika? Nové rokovania hovoria o náhrade, z ktorej vyťaží aj Čína