Spojené štáty uvalili sankcie na Gazprombanku, kľúčovú inštitúciu pre platby za ruský plyn. Tento krok znamená koniec platieb cez túto banku ešte predtým, ako od januára Ukrajina stopne tranzit cez svoje územie. Situácia nastane od 20. decembra 2024.

Krok USA podľa americkej ministerky financií Janet Yellenovej má zabrániť Rusku financovať armádu a obchádzať už existujúce sankcie. Nové obmedzenia voči Gazprombanke, ktorá spravuje platby za dodávky zemného plynu do Európy, zastavia jediný spôsob, akým môžu európski zákazníci platiť za ruský plyn.

Sankcie stanovujú ukončenie transakcií zahŕňajúcich Gazprombank a ďalších približne 50 ruských bánk do tohto termínu. Krajine ale podľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) riziko nedostatku plynu nehrozí.

„Za plyn prostredníctvom Gazprombank už slovenský ani európsky odberateľ viac nezaplatí. Prerušenie dodávok však do konca roku nemá prečo nastať, do konca decembra totiž platí tak zmluva o tranzite cez Ukrajinu, ako aj zmluvy o dodávkach,“ zdôrazňuje poslanec parlamentu za klub SaS a bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.

Neprehliadnite

Sumár týždňa: Paradox obnoviteľnej energie a prečo sú sľuby o lacnejších potravinách ilúziou

Prekvapuje ho ale skutočnosť, že takáto sankcia prichádza až teraz - mesiac pred ukončením tranzitu plynu cez Ukrajinu. Čo sa týka platieb SPP a platieb voči Gazpromu, predpokladá, že ruská strana príde v krátkom čase s alternatívou. „Za dodávku plynu sa platí spravidla až po jeho dodaní, je však možné, že vzhľadom k novým sankciám si Gazprom vyžiada zálohovú platbu vopred,“ dodáva.

Čo sa týka prepravy cez Ukrajinu, tá sa 1. januára 2025 skončí, keďže končí platnosť zmluvy medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. Jej nepredĺženie je podľa K. Galeka logickým dôsledkom ruskej agresie na Ukrajine.

Slovenskí plynári zdôrazňujú, že krajina je pripravená čeliť prípadnému narušeniu dodávok ruského plynu, či už v dôsledku sankcií USA, alebo rozhodnutia Ukrajiny. Spoločnosť má totiž uzavreté zmluvy so svetovými dodávateľmi ako BP, ExxonMobil, Shell či SOCAR, ktoré umožňujú pokryť až 150 percent spotreby zákazníkov.

Robert Fico - Ilham Aliyev meeting in Baku
Neprehliadnite

Plynový problém Slovenska zachraňujú zázračné swapy z Baku. Že ide o ruský plyn, nikomu nevadí

„SPP situáciu po rozhodnutí amerických úradov podrobne analyzuje a vyhodnocuje,“ uviedol pre TREND hovorca SPP Ondrej Šebesta. Zároveň dodal, že garantujú bezpečné dodávky plynu pre domácnosti aj priemysel. V prípade akýchkoľvek výpadkov má krajina diverzifikované prepravné trasy, vrátane plynovodu z Nemecka cez Českú republiku a plynovodu Turk Stream, ktorý vedie cez Turecko a Maďarsko.

Na pripravenosť Slovenska na obmedzenie ruských dodávok plynu poukazuje aj K. Galek, podľa ktorého po vypuknutí vojny na Ukrajine SPP ako najväčší slovenský odberateľ ruského plynu dokázal v priebehu štyroch mesiacov zmluvne navýšiť množstvo objemu plynu z iných zdrojov o 70 percent. Išlo najmä o dodávky skvapalneného zemného plynu, tak aj nórskeho plynu.

„Časť z tejto diverzifikácie má byť aj plyn z Azerbajdžanu, ktorý je ale žiaľ opäť iba prezlečený ruský plyn,“ zdôrazňuje odborník s tým, že plynové prepojenia vrátane funkčného reverzného toku máme so všetkými okolitými krajinami, a tak dodávku plynu vieme využiť z akéhokoľvek zdroja cez ktorúkoľvek z krajín.

„Jedinou nevýhodou voči minulosti je naša pozícia v reťazci. Kým tiekol plyn cez Ukrajinu, boli sme prví, ku komu sa plyn dostal. Teraz vzhľadom k našej polohe sme sa zrazu ocitli na konci všetkých rúr. Verím preto, že deklarovaná solidarita európskych krajín bude fungovať aj v kritických situáciách pri preprave plynu,“ dodáva K. Galek.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Slovensko bude mať plynu dosť. Otázkou je miera jeho zdražovania pre domácnosti