Nové opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy koronavírusu v Spojenom kráľovstve si vyžadujú podporu zo strany štátu. Britský minister financií Rishi Sunak predstavil vo štvrtok časti plánu pre ekonomiku počas zimy.
Jednou z nich je náhrada mzdy pracovníkom, ktorí pre koronavírus nemôžu pracovať na plný úväzok. V rámci schémy podpory sa budú zamestnancom počas šiestich mesiacov vyplácať tri štvrtiny ich bežných platov. Doterajší program podpory má trvať do konca októbra, nový sa začína 1. novembra a bude podľa odhadov stáť vládu 300 miliónov libier mesačne.
Podpora len pre životaschopné pracovné miesta
R. Sunak podľa BBC uviedol, že nový systém bude „podporovať iba životaschopné pracovné miesta“, na rozdiel od miest, ktoré existujú iba preto, že vláda naďalej dotuje mzdy.
Takmer tri milióny pracovníkov, čo je 12 percent pracovnej sily Veľkej Británie, sú podľa oficiálnych údajov v súčasnosti na čiastočnej alebo úplnej dovolenke. „Primárny cieľ našej hospodárskej politiky zostáva nezmenený - podpora pracovných miest, ale spôsob, akým to dosiahneme, sa musí vyvíjať,“ uviedol R. Sunak.
Nové opatrenia, vyššie pokuty
Premiér Boris Johnson predstavil začiatkom tohto týždňa nové opatrenia na zabránenie šírenia nákazy koronavírusom. Ľudia majú pracovať z domu, pokiaľ môžu. Bary, pohostinstvá a reštaurácie sa musia zatvoriť už o 22:00. Svadobné obrady sú obmedzené na maximálne 15 osôb. Masové podujatia ako konferencie, výstavy a veľké športové udalosti budú aj naďalej od 1. októbra zakázané. Pôvodne sa mali povoliť.
Samozrejmosťou je nosenie rúšok na verejnosti, inak sa pokuta zdvojnásobí - na 200 libier. Obchodom a firmám hrozia sankcie až do výšky 10-tisíc libier alebo ich môžu dokonca zatvoriť, ak porušia stanovené pravidlá.
Idú ťažké mesiace
Veľká Británia zároveň odmieta prísne blokády ekonomiky. Premiér apeloval na Britov, aby dodržiavali nové pravidlá a varoval, že „idú nepochybne ťažké mesiace.“ Z jeho televízneho prejavu citovala agentúra Bloomberg.
Spojené kráľovstvo podľa neho riskuje „oveľa viac úmrtí, oveľa viac rodín stratí svojich blízkych predčasne“, ak ľudia nebudú dodržiavať opatrenia. „Tragická realita Covidu-19 je, že váš mierny kašeľ môže byť umieračikom niekoho iného,“ uviedol predseda britskej vlády. Obmedzenia majú zostať v platnosti najbližších šesť mesiacov.
Hlavný vedecký poradca B. Johnsona Patrick Vallance odhadol, že ak by krajina nerobila nič, Spojené kráľovstvo by do polovice októbra malo 50-tisíc nových prípadov ochorenia Covid-19 denne.
„Lockdown“ nehrozí
Rovnako tak sa Briti snažia okrem ľudských životov chrániť aj ekonomiku. „Lockdown“ celej ekonomiky, podobný k akému niektoré krajiny pristúpili na začiatku pandémie, nehrozí.
„Keby sme boli prinútení pristúpiť k zablokovaniu celého hospodárstva, ohrozilo by to to nielen pracovné miesta či príjmy ľudí, ale aj ľudský kontakt, na ktorom sme všetci závislí,“ uviedol britský premiér.
Britská vláda zároveň avizuje, že boj s covidom ešte zďaleka nekončí. „Ak nebudeme zodpovední a naše snahy zabrániť šíreniu koronavírusu zlyhajú, vyhradzujeme si právo prijať ešte tvrdšie opatrenia," dodal B. Johnson.
Výzvy na odklad platenia daní
Najväčšia obchodná lobby v krajine - Konfederácia britského priemyslu, označila už aktuálne obmedzenia za „drsnú ranu“ pre tisíce spoločností a vyzvala štát, aby okrem podpory pracovných mieste odložil aj platenie daní.
Rezort financií dosiaľ minul viac ako 50 miliárd libier na podporu zamestnanosti a poskytol pôžičky podnikom za viac ako 57 miliárd libier, ale tieto programy v najbližších týždňoch končia.
Krajinu naplno zasiahla druhá vlna. Veľká Británia v utorok 22. septembra zaevidovala až 4 926 prípadov infekcie. Je to najviac od 7. mája, keď za jediný deň pribudlo 5 614 prípadov. Od vypuknutia pandémie majú Briti už približne 400-tisíc prípadov nákazy a pomerne vysokú úmrtnosť. Choroba si doposiaľ vyžiadala vyše 41-tisíc obetí.