Bombardovanie elektrární, transformátorov a ďalšej energetickej infraštruktúry počas uplynulej aj predchádzajúcej zimy malo vrhnúť Ukrajincov do tmy a zimy. To malo zlomiť ich odhodlanie brániť sa pred ruskými útokmi. Ukrajinci zimu prežili, elektrické vedenia a elektrárne opravili a počas jari už s bombardovaním infraštruktúry nerátali.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Štát zamknutý medzi Ruskom a Čínou môže čoskoro vyšachovať z hry ruský Gazprom

Rusi však zmenili taktiku a podnikli koncentrované útoky na ukrajinské elektrárne. Trypilskú tepelnú elektráreň s inštalovaným výkonom 1 800 megawattov (MW), ktorá patrí medzi najväčšie na Ukrajine, v podstate zničili.

Transformátory, turbíny a generátory sú nefunkčné. Spoločnosť Centrenerho, ktorej elektráreň patrila, pritom minulý mesiac prišla aj o tepelnú elektráreň Zmijiv a v lete 2022 aj o Vuhleriskú elektráreň v Doneckej oblasti. Prišla teda o všetky elektrárne.

Viac ako polovica elektrární nefunguje

To neznamená, že na Ukrajine sa nevyrába elektrina, škody sú však masívne. Už pred marcovou a aprílovou vlnou útokov bola polovica ukrajinskej infraštruktúry poškodená, následné opravy situáciu zlepšili, no teraz je 60 percent ukrajinskej kapacity opäť mimo prevádzky.

V takom krátkom čase, v priebehu niekoľkých týždňov, tieto ruské útoky zničili takmer všetky naše vykonané opravy za posledný rok.

Svitlana Grynchuk, štátna tajomníčka ukrajinského ministerstva energetiky

Na túto vlnu útokov však začali reagovať aj ceny energií v Európe. Nie div. Takto pred rokom, ešte v dozvukoch energetickej krízy, bola Európska únia rada, že môže importovať elektrickú energiu z Ukrajiny. Dovážalo ju aj Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa