Štvornásobný premiér zahalil rúškom tajomstva možnosti investovania do štátnych infraštruktúrnych projektov. V kuloároch sa hovorí, že štát zvažuje emitovanie dlhopisov aj pre bežných ľudí. O konkrétnej podobe Ficových dlhopisov na verejnosť prenikajú len sporadické informácie. Na oficiálnej facebookovej stránke strany Smer sa o nich verejne zmienil podpredseda strany Ľuboš Blaha: „Zvažujeme, že zavedieme štátne dlhopisy s výhodným úrokom, aby ľudia mohli investovať do Slovenska.“
V súčasnom období sú úroky najvyššie od zavedenia eura. Európska centrálna banka pravdepodobne oficiálne ukončí toto obdobie už v júni znížením základnej úrokovej sadzby. Bežní ľudia nákupom štátnych dlhopisov pravdepodobne získajú šancu fixovať vysoké výnosy na dlhšie obdobie, optimálne na päť až desať rokov. Kúpa takéhoto cenného papieru môže byť výhodnejšia ako držať peniaze na účte v banke. So stopercentnou istotou sa to bude dať povedať až po oficiálnom predstavení štátnych dlhopisov.
Druhý pilier bude problém
Stále nie je jasné, ako bude vyzerať investovanie do štátnych dlhopisov v druhom pilieri. S veľkou pravdepodobnosťou na to nakoniec doplatí buď štát alebo systém súkromných penzií. „Slovenské štátne dlhopisy sú už dnes zastúpené v druhom pilieri. Ak bude chcieť vláda zvýšiť ich podiel, tak musí ponúknuť atraktívnejší výnos, a na to v konečnom dôsledku doplatia verejné financie,“ hovorí Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied.
V hre sú aj iné možnosti. Štát môže napríklad otvoriť druhý pilier. Vystupujúcim ľuďom ponúkne vysoko úročené štátne dlhopisy. Zároveň ich bude lákať na vysoké štátne dôchodky. Tie sú v súčasnosti vo väčšine prípadoch atraktívnejšie ako súkromné penzie. Lenže štátne dôchodky sú z veľkej časti financované na dlh. V kombinácii s klesajúcim počtom pracujúcich ľudí môžu byť o tridsať rokov výhodnejšie, naopak, súkromné penzie.
Smer sa navyše pri druhom pilieri nesnaží o racionálnu argumentáciu. Do spoločnosti púšťa populistické heslá: „To isté s druhým pilierom – namiesto toho, aby peniaze utekali do Ameriky, hľadáme cesty, ako ich presmerovať na Slovensko,“ uviedol Ľ. Blaha. V podobnom duchu sa viackrát vyjadril aj premiér R. Fico. Lenže peniaze investované do americkej ekonomiky ponúkajú vysoké zhodnotenie. Od začiatku roka sa ročné výnosy v slovenských indexových fondoch pohybujú v rozpätí 4,94 percenta do 6,95 percenta. Na porovnanie, v rovnakom období sú dva dlhopisové fondy v strate 2,4 a 0,35 percenta. Zvyšné tri majú zisky v rozpätí od 0,15 do 0,84 percenta.
- Zlé skúsenosti z minulosti
- Smer sa viackrát snažil reformovať druhý pilier. Väčšinou tým spôsobil obrovské škody. V reakcii na hospodársku krízu prišlo v roku 2013 k presunu majetku z negarantovaných do garantovaných fondov. Ich výnosy boli nízke a sporitelia vďaka tomu naplno pocítili straty. Zároveň vôbec neprofitovali z nasledujúceho rastu akcií. Nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť výšku vzniknutých škôd odhadla na niekoľko miliárd eur.
DSS-ky nie sú proti
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?