Patrik Lišaník, výkonný riaditeľ, Spanner
Ako vysoko v rebríčku výziev vášho podnikania je nedostatok pracovníkov?
Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a teda aj obrovský tlak na rast miezd je takmer najvyššia výzva v oblasti aktuálneho podnikania. Rast firmy je vždy postavený na kvalitných a zodpovedných spolupracovníkoch a musím konštatovať, že za posledné tri roky máme obrovský problém nájsť vhodných kandidátov. Lojalita u mladších ročníkov je v rebríčku hodnôt na nižších miestach, čo spôsobuje častejšiu fluktuáciu, čo tento problém ešte prehlbuj.
Platí, že zamestnávateľ je kráľ pri dohadovaní si vzťahov, alebo je to zamestnanec?
Každý pracovný vzťah by mal byť vyvážený na obe strany. Ideálne pre zamestnávateľa je, keď potencionálny uchádzač chce pracovať práve v našej firme. Nepochybne šikovní zamestnanci sú momentálne ešte vo väčšej výhode ako pár rokov dozadu a môžu si tak povediac vyberať kde a ako budú pracovať. Taktiež výrazne klesol počet kandidátov a myslím si, že to nastalo najmä počas korony.
Pri hľadaní nových pracovníkov preferujete živnosť alebo zamestnanecký pomer?
Naša firma preferuje primárne zamestnanecké pomery, avšak sú určité povolania, kde väčšina uchádzačov požaduje pracovať na živnosť a prácu na TPP rovno odmietnu. Motivácie práce na živnosť sa rôznia od elementárnych dôvodov ako vyšší čistý príjem, možnosť pracovať viac – nadčasov a teda si privyrobiť, ale aj praktické ako práca pracovníkov z tretích krajín kde je to pre "všetkých” najjednoduchší spôsob spolupráce.
Aký je podľa vás dôvod ich preferencie živnosti?
Myslím si, že najmä finančný (čistý príjem), voľnosť vo vzťahu a možnosť pracovať pre viaceré subjekty. Pri mladých ľuďoch žiaľ aj nedôvera v sociálny a dôchodkový systém kde sa stretávam s argumentom, že rozdiel na odvodoch radšej investujem a v budúcnosti aspoň niečo budem mať.
Čo by sa malo zmeniť, aby sa zlepšila situácia?
Pokiaľ sa bavíme o možnosti získania nových spolupracovníkov, firmy ako naše musia prejsť transformáciou tak, aby sme dokázali zvýšiť pridanú hodnotu a tým vytvoriť atraktívnejšie ponuky práce. Každopádne na strane štátu treba skúmať, prečo pracovníci preferujú živnosť a odkiaľ pramení ich motivácia. Z môjho pohľadu sa treba pozrieť na platenie odvodov v prvom roku podnikania, kategorizovať paušálne výdavky živnostníkov, zrušiť minimálny dôchodok a najmä znížiť odvodové zaťaženie pre firmy a zamestnancov.