Čoraz viac žien prežije svoj život bez detí. Tento dnes viditeľný trend potvrdzujú najnovšie dáta od Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Slovenský Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) ich použil na porovnanie generácií 1955 a 1975, pričom výsledky naznačujú zásadné demografické zmeny.
Podiel bezdetných žien na Slovensku aj v zahraničí väčšinou stúpa, pričom najväčší nárast zaznamenalo Španielsko, kde sa medzi rokmi 1955 a 1975 podiel bezdetných žien zvýšil z 9,5 percenta na 23,9 percenta. Významný nárast je viditeľný aj v iných krajinách, vrátane tradične katolíckeho Poľska, kde podiel stúpol z 10,4 na 19,9 percenta.
Ekonomické faktory a zmena priorít
Sociologické výskumy ukazujú, že ekonomická neistota má významný vplyv na rozhodnutia žien týkajúce sa materstva. V Španielsku, ktoré počas finančnej krízy čelilo masívnym problémom na trhu s nehnuteľnosťami, sa mnoho mladých ľudí ocitlo v situácii, keď nezvládali splácať hypotéky a museli sa vrátiť k rodičom. To mohlo u mnohých žien viesť k odloženiu alebo úplnému upusteniu od plánov na založenie rodiny.
Svetová zdravotnícka organizácia poukazuje na to, že vzdelané ženy častejšie využívajú antikoncepciu, čo im umožňuje plánovať nielen počet detí, ale aj ich narodenie. Tento trend umožňuje ženám dosiahnuť profesionálne a osobné ciele, no zároveň odkladanie materstva zvyšuje riziká spojené s vyšším vekom rodičiek. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú komplikácie pri neskorších pôrodoch bežnejšie, čo môže ovplyvniť nielen plodnosť, ale aj zdravie matky a dieťaťa.
Peniaze nie sú všetko
Zaujímavé rozdiely je vidieť medzi bohatými štátmi. V Dánsku podiel bezdetných žien poklesol medzi rokmi 1955 a 1975 z 14,3 na 13,2 percenta. Táto krajina profitovala zo systému, ktorý podporuje rodiny prostredníctvom dostupných škôlok, špičkového zdravotníctva a flexibilných pracovných možností pre ženy. Naopak, Nemecko, napriek silnej ekonomike a rozsiahlej podpore rodín, zaznamenalo nárast podielu bezdetných žien zo 16 na 20 percent.
Špecifickým prípadom je Maďarsko, kde vláda podporuje rodiny dotáciami, lacnými úvermi a inými výhodami. Napriek tomu podiel bezdetných žien stúpol z 8,3 na 17 percent. Vysvetlením môže byť, že ani štátne príspevky nedokážu vykompenzovať širšie spoločenské a ekonomické faktory. Čoraz viac mladých žien pred možnosťou založiť rodinu dáva prednosť vzdelaniu, kariére a cestovaniu.
Škrty v podpore rodín
Na Slovensku podiel bezdetných žien vo veku 49 rokov dosiahol 11,5 percenta. Ide o štvrté najnižšie číslo v rámci dvadsiatich porovnaných štátov. Napriek tomu sa krajina v priebehu pár dekád môže ocitnúť na čele rebríčka. Stačí ak bude mať podobné problémy ako Španielsko. Podiel bezdetných žien, narodených v roku 1955, dosiahol hodnotu 9,5 percenta v Španielsku aj na Slovensku. Španieli sú na tom oveľa horšie pri porovnaní ročníka 1975.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?