Gazprom opäť znižuje dodávky a snaží sa šokovať trh
Krok Gazpromu prišiel po rozhodnutí nemeckej vlády prevziať kontrolu nad divíziou Gazprom Germania. Berlín zároveň v utorok oznámil, že spoločnosti požičia viac ako 10 miliárd eur, najmä na financovanie nákupov plynu od alternatívnych zdrojov na zabezpečenie dodávok.
Spoločnosť Securing Energy for Europe GmbH, ako sa Gazprom Germania premenovala, bude mať hlavnú zodpovednosť za zabezpečenie toho, aby Nemecko splnilo cieľ EÚ, ktorým je naplniť zásobníky plynu aspoň na 80 percent do začiatku zimnej vykurovacej sezóny.
Cena júlového kontraktu holandského plynového benchmarku TTF poskočila v krátkom čase o desiatky percent. To znie drasticky, až kým to nedáme do kontextu s poslednými dvomi cenovými šokmi z decembra 2021 a marca 2022. Vtedy cena plynu stúpala na niekoľkonásobok prechádzajúcej ceny, teda o stovky percent a dosahovala dlhodobé maximá.
Napríklad v marci bol trh svedkom rastu ceny plynu z úrovne 80 na 280 eur za MWh. Teraz cena rástla z úrovne 85 eur na na takmer 150 eur, následne klesla na 120 eur. Pritom až doteraz hnali cenu zemného plynu nahor obavy o obmedzenie dodávok, teraz Gazprom dodávky skutočne obmedzil.
Zdá sa, že kroky Gazpromu majú na ceny plynu v Európe čoraz menší vplyv, keďže Starý kontinent odoberá čoraz menej zemného plynu z Ruska a čoraz viac z iných zdrojov.