Nemecko za posledný rok urobilo prevratné zmeny v obchodovaní s fosílnymi palivami. Po tom, ako Berlínu Moskva zastavila plyn, si našiel iné zdroje. Počas niekoľkých mesiacov inštaloval prvé LNG terminály, ďalšie sú v pláne. Následne bývalí zákazníci Ruska udreli späť. Nemecko v spolupráci s Poľskom našlo riešenie, ako sa zbaviť závislosti od ruskej ropy a nafty.
Na ropovode Družba sa pochytili dvaja hlavní rivali, týka sa to aj Slovnaftu
Toto všetko sú veľké úspechy, na ktoré by pred pár rokmi nestavil nikto. Cieľom EÚ však nie je len diverzifikácia importov fosílnych palív, ako sú zemný plyn, ropa či nafta. Hlavným strategickým cieľom je postupná dekarbonizácia ekonomiky. To znamená čo možno najvyššie využitie obnoviteľných zdrojov energie.
Aj tu má Nemecko ambiciózne ciele a plánuje zopakovať úspech. Obnoviteľné zdroje energie nie je potrebné importovať, produkujú energiu „doma“. To je okrem nižších emisií ich druhá výhoda. Zároveň to však znamená potrebu inštalovať značné kapacity výroby elektrickej energie.
Berlín si zadal veľmi ambiciózne ciele
Aby si to Berlín neuľahčil, pridal si ďalšiu úlohu. Okrem diverzifikácie od ruských zdrojov a dekarbonizácie plánuje utlmiť aj nukleárnu energiu. Diverzifikácia sa do veľkej miery podarila v roku 2022, nukleárna energia bude utlmená pravdepodobne už tento rok a ostáva tá najnáročnejšia úloha – vyrobiť energiu z iných zdrojov.
Lenže zatiaľ čo vybudovať LNG terminál trvá mesiace (prvý spustil svoju činnosť ešte v závere roka 2022), dostatočné kapacity obnoviteľných zdrojov potrebujú roky.
Aspoň že pri odstávke uhlia si Nemecko dalo viac načas, cieľom je odstaviť ho do roku 2030.
V reči čísel sa veci majú nasledovne. V roku 2019, pred všetkými krízami, ktoré neskôr prišli, Nemecko tvorilo takmer 30 percent svojej spotreby elektrickej energie spaľovaním uhlia a takmer 14 percent spotreby pokrývali jadrové elektrárne. Desať percent kryl zemný plyn, zvyšných 46 percent obnoviteľné zdroje.
Medzi čistými zdrojmi energie dominovala veterná energia, ktorá kryla štvrtinu nemeckej spotreby energie, zatiaľ čo slnečná energia deväť percent. Práve na tieto dva zdroje energie chce Nemecko staviť. V roku 2019 Nemecko vyrobilo 513 TWh, z toho 222 TWh dodalo jadro a uhlie.
Prioritne treba nahradiť viac ako 70 TWh jadrovej energie ročne, pričom je potrebné počítať s tým, že ekonomický rast so sebou prináša aj nárast spotreby energie. Do roku 2030 by spotreba mala stúpnuť na 680 až 750 TWh ročne. A namiesto približne polovičného podielu, ktorý obnoviteľné zdroje kryjú dnes, v roku 2030 majú kryť už 80 percent spotreby energie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?