Nedostatok plynu stále straší

Na leteckej snímke z dronu para stúpa z chladiacej veže uhoľnej elektrárne Mehrum v okrese Peine v Dolnom Sasku 1. augusta 2022.
Zdroj: Julian Stratenschulte

Európske krajiny sa snažia natlačiť zásobníky plynu, aby na začiatku zimy mohli byť plné na 80 percent. Nemecké zásobníky plynu boli k 15. augustu naplnené na viac ako 75 percent, a to aj napriek výrazne zníženým dodávkam z Ruska, uvádza Zväz európskych prevádzkovateľov zásobníkov (Initiative Energien Speichern, INES). 

Vláda už elektrárenským spoločnostiam povolila, aby znovu uviedli do prevádzky desať odstavených uhoľných elektrární a šesť elektrární na ropu. Ďalších 11 uhoľných elektrární, ktoré mali byť odstavené v novembri, ostane v prevádzke a plánuje tiež spustiť odstavené elektrárne na hnedé uhlie.

Nemecko sa pripravuje na prípadný nedostatok zemného plynu počas nadchádzajúcej zimy. Minister hospodárstva a ochrany klímy Robert Habeck navrhuje úsporné opatrenia, ktoré by pre svoj charakter ešte pred pár mesiacmi vyzerali ako utópia.

Koho by sa prípadný nedostatok plynu dotkol najskôr? Ako uvádza portál idnes.cz, absolútnu prednosť majú nemocnice a záchranná služba, zhruba uprostred sú domácnosti, pričom na výrobu a priemysel by škrty dosiahli najskôr.

V lokálnom meradle sa potom počíta napríklad s tým, že v noci nebudú svietiť semafory či pouličné osvetlenie. A ľudia, ktorí si pre stále vyššie ceny nebudú môcť dovoliť doma dostatočne kúriť, nájdu útočisko vo vyhrievaných halách, ktoré boli počas predchádzajúce zimy k dispozícii na zvládanie náporu covidových pacientov.