Ďalšia inflačná pomoc štátu

Euro,Coins,Stacked,On,Each,Other,In,Different,Positions.
Zdroj: Shutterstock

Medzi najpopulárnejšie kroky v boji s vysokou infláciou patrí v Nemecku dočasné zníženie dane z pohonných hmôt a zavedenie mesačného celonemeckého cestovného lístka pre regionálnu a mestskú dopravu za deväť eur.

Nemecko chystá aj ďalší balík opatrení, ktoré ľuďom uľavia od vysokých cien energií a inflácie, vyhlásil 11. augusta nemecký kancelár Olaf Scholz. „Nikoho nenecháme samotného. Urobíme všetko pre to, aby obyvateľstvo tieto ťažké časy prekonalo,“ spresnil.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Nemecku sa síce v júli spomalilo na sedem a pol percenta z júnových 7,6 percenta, naďalej je však rekordne vysoké. Berlín plánuje ďalšiu, v poradí už tretiu sadu opatrení proti inflácii.

Popri daňových úľavách pôjde napríklad o reformu príspevku na bývanie, zvýši sa tiež minimálna mzda. Minimálna hodinová mzda sa od októbra zvýši z 9,82 eura na 12 eur. Nemecko plánuje v tomto roku hospodáriť so schodkom 138,9 miliardy eur.

Nemecká vláda sa rozhodla prispieť na vysoké ceny energií ľuďom s najnižšími príjmami, čo sa podľa tamojšieho ministerstva financií dotkne asi 2,1 milióna ľudí. Príjemcovia podpory na bývanie, ktorí žijú sami, dostanú jednorazovo 270 eur, dvojčlenné domácnosti 350 eur. Príjemcovia podpory v nezamestnanosti a sociálnej pomoci dostali v júli jednorazovo sto eur ešte v rámci takzvanej covidovej pomoci.