Prieskum nálady nákupných manažérov, ktorý každý mesiac robí IHS Markit odhalil v septembri nezvykle slabé dáta z nemeckého výrobného sektora. Slabé sú aj v kontexte spomalenia globálneho obchodu, vojny na Ukrajine či cien energií. Výrobná aktivita v eurozóne sa nachádza v pásme kontrakcie už niekoľko mesiacov, situácia sa v septembri ešte viac zhoršila.
Čína si kýchla, Nemecko narazilo. Na rade je Slovensko
Bolo to však Nemecko, ktoré pri finalizácií dát spadlo ešte hlbšie, než sa čakalo. Dôvodom je slabnúci dopyt a vysoké ceny energií. Ceny energií však klesajú už druhý mesiac po sebe. Situácia je zlá, ale nedá sa hovoriť o jej zhoršení. Problémom sú teda skôr nové objednávky, ktoré ťahajú najväčšiu ekonomiku Európy nadol.
Ak bude dopyt klesať počas najbližších mesiacov tak ako to firmy očakávajú, nastane problém sa prenosom vyšších nákladov na zákazníkov. Ziskové marže budú vyžmýkané, budú musieť obmedzovať výrobu.
Nemci stavili na Čínu a zvyšujú stávky
Berlín má na nohe má železnú guľu „Made in China“ a tá teraz pôsobí ako dodatočná záťaž. Nebude náhoda, že koncom leta hlásil Peking už tretí mesiac kontrakcie výrobnej aktivity, hoci naopak čakal obnovenie expanzie.
Čínska ekonomika bola tento rok zasiahnutá najskôr pandémiou a nekompromisným postojom vlády, ktorá obnovila lockdowny ako z roku 2020. Potom ju zasiahli horúčavy a s nimi spojená energetická kríza. Aj Čína čelí slabému dopytu. Domáce aj zahraničné objednávky sú nízke.
Počas posledných rokov má Berlín s Pekingom nadštandardné obchodné vzťahy. Ríša stredu sa stala najväčším trhom pre Nemecko. Preto je Berlín s Pekingom úzko prepojený. Ako sa hovorí, aj v dobrom, aj zlom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?