Snaha o zvyšovanie daňových príjmov prinesie jednu veľkú zmenu. Smernica VIDA (Value Added Tax in the Digital Age) prinúti digitálne platformy účtovať DPH prostredníctvom niekoľkých kľúčových mechanizmov. Jedným z nich je zavedenie roly predpokladaného dodávateľa, čo znamená, že platformy budú povinné zbierať a odvádzať DPH za transakcie medzi zákazníkmi a poskytovateľmi služieb alebo tovaru, ktorí sú malými podnikmi alebo jednotlivcami. Tento mechanizmus zabezpečí, že aj títo menší hráči, ktorí inak nemusia byť registrovaní na účely DPH, budú podliehať daňovým povinnostiam.

Aktuálne prijatie novej smernice blokuje už len Estónsko. Po nájdení kompromisu čaká používateľov online platforiem prudký rast cien. Konkrétny príklad: úspešný cestovateľ predáva videá o živote v cudzine cez online platformu. Ľudia mu platia za realistické zobrazenie každodenných skúseností v exotických krajinách so všetkými plusmi aj mínusmi. Za svoju službu si účtuje mesačný poplatok šesť eur. Päť ide samotnému autorovi a jedno si necháva sprostredkovateľ. Podľa nových pravidiel bude musieť online platforma vybrať DPH od každého zákazníka. Konečná cena preto stúpne na 7,2 eura v prípade 20-percentnej DPH, ako je na Slovensku. V prípade odberateľov z iných krajín bude účtovaná miestna sadzba DPH.

Po prijatí smernice zdražejú aj iné služby dohodnuté cez online platformy. Napríklad majiteľ bytu v turisticky atraktívnej lokalite ponúkne svoju nehnuteľnosť cez online platformu turistom. Kým jeho ročný obrat nepresiahne 49 790 eur, nemusí platiť DPH. V budúcnosti túto daň automaticky zaplatia samotní zákazníci využitím platby cez online aplikácie. Táto zmena pripraví drobných podnikateľov o výhodu nižších nákladov. Aj preto je proti novej zmene Estónsko a hľadanie kompromisu môže ešte priniesť zmeny v prospech menších hráčov. Tejto krajine vadí aj prílišná byrokracia. Jej predstavitelia využili právo veta na júnovej Rade Európskej únie pre ekonomické a finančné záležitosti.

Slovensko naopak prijatie smernice podporuje. „Žiaľ, zatiaľ definitívnemu presadeniu nových zmien bráni nesúhlas jedného členského štátu,” konštatoval na stretnutí s novinármi minister financií Ladislav Kamenický. Pre roky trvajúce nezodpovedné hospodárenie sa Slovensko ocitlo v procedúre nadmerného deficitu. Slovákov každý rok čaká konsolidácia o veľkosti jedného percenta HDP. Najbližší rok pôjde o 1,4 miliardy eur. Pre každú vládu je politicky výhodnejšie, keď zvyšovanie daní bude prezentované ako rozhodnutie Bruselu a nie jej vlastné opatrenie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa