Tri najväčšie európske ekonomiky majú tri veľké problémy. Nemecko trpí z dôvodu slabého externého dopytu, Taliansko pre vysoký a drahý dlh, a druhú najväčšiu ekonomiku bloku – Francúzsko – zasiahli oba faktory naraz.

Množstvo ekonomických problémov krajiny je omnoho väčšie, a od leta sa k nim pripojil aj problém politický. No v čase veľkých výziev ostáva parlament zraniteľný a po decembrovom hlasovaní o rozpočte pravdepodobne aj nefunkčný.

Najnovšie vláda oznámila, že v tomto roku dosiahne rozpočtový deficit úroveň 6,1 percenta HDP. Ide o vyššie číslo ako v prípade Slovenska. Už teraz je dlh krajiny 110 percent HDP, čím sa jeho nominálna úroveň stala väčšia ako hodnota talianskeho dlhu.

Vláda zaň bude platiť aj vyššie úroky. Výnosy na francúzsky 10-ročný dlh prekonali výnosy španielskych vládnych dlhopisov a sú nad troma percentami. Sú tým bližšie k úrovni Grécka (a Slovenska) ako Nemecka.

Zdá sa, že po politickom fiasku Emmanuela Macrona v posledných voľbách investori začínajú strácať dôveru v schopnosť krajiny sa reformovať. A stráca ju aj Európska komisia. Francúzsko zaradila medzi krajiny, ktoré sa dostali do procedúry nadmerného dlhu. Okrem Talianska a Belgicka je medzi nimi aj stredoeurópska trojka – Maďarsko, Poľsko a Slovensko.

Podľa dohodnutých pravidiel musí parížska vláda šetriť a dostať rozpočtový deficit pod tri percentá HDP najneskôr do siedmych rokov. Podľa nových pravidiel by malo ísť o obdobie štyroch rokov, tak ako v prípade Slovenska, no pokiaľ krajina investuje do ekonomického rastu, môže získať ďalšie tri roky.

Aj to však bude pre francúzsku vládu veľký problém, predpokladá ratingová agentúra Fitch, ktorá v piatok večer zhoršila jej výhľad ratingu na negatívny. Ešte v apríli pritom rating znížila na úroveň AA, čo je hodnota Belgicka, Spojeného kráľovstva či Česka.

Stalo sa tak deň po tom, ako francúzsky premiér Michel Barnier predstavil rozpočet. Ten predpokladá úspory na úrovni 60 miliárd eur, z čoho by dve tretiny mali spočívať vo výdavkových škrtoch a tretina jednorazovým zvýšením daní majetných subjektov. Kým so zvýšením daní opozícia problém nemá, so znížením výdavkov už áno. Francúzsko je krajinou OECD s najväčšou rolou štátu, keď jeho výdavky dosahujú 57 percent HDP.

Ratingová spoločnosť uviedla, že môže podniknúť ďalšie negatívne kroky v súvislosti s hodnotením Francúzska, ak sa krajine nepodarí implementovať plán fiškálnej konsolidácie. Ďalším dôvodom by boli „podstatne nižšie vyhliadky hospodárskeho rastu a oslabená konkurencieschopnosť“.

Nižšie deficity a vyššie dane prinesú nižší ekonomický rast, ktorý opäť o čosi zhorší fiškálnu pozíciu štátu. Už teraz majú mnohí občania problém ustáť rýchly rast inflácie. Hoci, podobne ako na Slovensku, vláda pomohla ľuďom s cenami energií, s cenami potravín je to horšie.

„Spotrebitelia majú len jednu prioritu, a to mať jedlo na tanieri,“ poznamenal Michel Biero, dvojka Lidla vo Francúzsku. „A robia to radšej s tuniakom v konzerve ako s lososom, a s mletým hovädzím mäsom namiesto stejku," povedal pre Le Monde. „Pred krízou súvisiacou s covidom, vojnou na Ukrajine a inflačnou krízou tvorili nepotravinárske výrobky 10 percent tržieb firmy; dnes sme medzi 6 a 6,5 percentami. Všetko nad 10 eur sa predáva menej dobre,“ dodal M. Biero.

Spolu s čínskou ekonomikou sa spomaľuje aj nemecká a francúzska. Jedna pre autá, druhá pre luxus. Pekinská vláda tvrdo zasahuje proti ostentatívnej prezentácii bohatstva a dopyt po luxusných značkách v krajine klesá. Obchodná vojna a clá na brandy situácii nepomôžu.

Stať sa tak môže, že konsolidovať sa bude podobne ťažko ako na Slovensku. V prípade Francúzska sa však aspoň nezvýšia ceny, ktoré by ďalej zhoršili situáciu obyvateľstva. To však akékoľvek šetrenie odmietne cez ďalšiu podporu extrémistických strán.

Krajina má „kolosálny“ deficit a visí nad ňou „Damoklov meč“, povedal premiér. Či silné slová budú stačiť na úspešnú konsolidáciu, je otázne. Analytici skôr predpokladajú pád jeho vlády. V situácii nízkeho ekonomického rastu a vysokých dlhov investori naznačujú, že najväčšie „zdravotné“ problémy v eurozóne už nemá nemecká orlica, ale galský kohút.

Australians Observe Lockdown Restrictions During Coronavirus Crisis
Neprehliadnite

Niekto má peniaze a niekto je bohatý. Skutočný luxus si dnes môže dovoliť len málokto