Rast spotrebiteľských cien v roku 2024 ovplyvnili najmä potraviny, ktorých zdražovanie neprekročilo tri percentá. V roku 2023 pritom potraviny zdraželi až o 17,3 percenta. Ceny bývania a energií vzrástli iba mierne, o 0,5 percenta, čo výrazne prispelo k zníženiu inflácie. V roku 2023 tieto ceny ešte rástli o viac ako deväť percent. Na druhej strane, zdražovanie sa prejavilo najmä v cenách služieb, ako sú stravovanie či doprava, a v cenách alkoholických nápojov a tabakových výrobkov. Informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky na svojej webovej stránke.
Priemerná ročná inflácia dosiahla v roku 2024 hodnotu 2,8 percenta. „Tempo rastu cien medziročne spomalilo najvýraznejšie za posledných 25 rokov. V roku 2023 dosiahol rast cien úroveň 10,5 percenta a v roku 2022 to bolo dokonca 12,8 percenta,“ uvádza Štatistický úrad. Ani jeden mesiac roka 2024 neprekročil medziročný rast cien štyri percentá.
Vývoj cien sleduje Štatistický úrad prostredníctvom spotrebného koša, v ktorom sa ceny jednotlivých položiek vyvíjajú odlišne. Za rok 2024 bol nad desaťpercentným rastom zaznamenaný iba odbor vzdelávanie. Nad päť percent sa dostali odbory zdravie, alkoholické nápoje a tabak, ako aj reštaurácie a hotely. Dôležitým zistením však je, že až v jedenástich sledovaných oblastiach došlo k výraznému útlmu tempa zdražovania. „Najdynamickejšie spomalenie sa prejavilo v potravinách a nealkoholických nápojoch, kde ceny v priemere vzrástli o 2,5 percenta, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo ešte 17,3 percenta,“ uvádza Štatistický úrad.
Napriek týmto štatistikám majú mnohí spotrebitelia stále pocit výrazného zdražovania. Je to spôsobené tým, že niektoré často nakupované položky zaznamenali stále vysoký rast cien. Ceny olejov a tukov napríklad medziročne vzrástli o takmer deväť percent. Cukor a cukrovinky zdraželi o štyri percentá a zelenina s ovocím sa dostali nad trojpercentný rast. Navyše, ceny potravín v susednom Poľsku zostávajú výrazne nižšie ako na Slovensku, čo prispieva k pocitu cenovej nerovnováhy.
K spomaleniu zdražovania prispeli aj dotácie zo strany štátu. „K zníženiu inflácie prispel aj najnižší rast cien vo váhovo najväčšom odbore bývanie a energie, kde ceny vzrástli iba o 0,5 percenta,“ dodáva Štatistický úrad. Rok 2025 však prinesie opätovné zrýchlenie inflácie. Hlavnými faktormi sú zvýšenie sadzby DPH a zavedenie dane z finančných transakcií. Prvé analýzy predpokladali, že inflácia môže presiahnuť päť percent. Po rozhodnutí vlády pokračovať v dotáciách na ceny plynu pre domácnosti sa očakávania zmiernili na približne štyri percentá.