Domácnosti zatiaľ márne čakajú na to, ako to na Slovensku dopadne s cenami energií, ktoré vyskočili do extrémnych výšok. Vládni politici dokonca pripúšťajú, že sa im ani do konca roka nemusí podariť schváliť legislatívu, potrebnú na obmedzenie negatívneho vplyvu vysokých cien.
Hoci sa vláda Eduarda Hegera zaoberala cenami energií aj začiatkom septembra, neschválila žiadne uznesenie ani inú legislatívu. Rokovania pokračujú 5. septembra, avšak už bez ministra Richarda Sulíka, ktorý koncom augusta podal demisiu Zvyšní ministri zo SaS tak zrejme urobia v najbližších dňoch.
Viac ako milión Slovákov spadne do energetickej chudoby. V hre sú výhrevne, ktoré ich prichýlia
Pred dvomi mesiacmi však premiér možnosť zastropovania cien energií úplne vylučoval. V Bruseli dokonca uviedol, že by to bolo pre trh škodlivé. „Stropovanie cien, ak trvá dlho, je škodlivé pre trh. Ak chceme hovoriť o krátkodobom zastropovaní, tak OK, ale musíme to dobre premyslieť. Musíme hľadať dohodu s kľúčovými partnermi, ako to uniesť.“
Oficiálne hovorí o strope cien z koalície len hnutie Sme rodina na čele s Borisom Kollárom, ktorá túto myšlienku presadzuje. „Treba vyhlásiť stav energetickej núdze,“ avizoval v relácii TV Markíza Na telo. Analytici však v súvislosti s tým krokom upozorňujú na riziká, ktoré cenové regulácie prinášajú.
Tisícky Slovákov s biednymi penziami čaká zmena. Mráz z Krajniakovho rezortu trochu poľaví
„Ak na takúto politiku idete banzai štýlom, tak sa vám rýchlo prestane dopyt s ponukou stretať a budete nútení zaviesť prídelové hospodárstvo,“ avizuje pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Martin Vlachynský.
Pre domácnosti by podľa štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Karola Galeka malo naďalej platiť, že cena silovej elektriny zostane v nasledujúcich dvoch rokoch na úrovni 61,2 eura za megawatthodinu (MWh), no nevylúčil zvýšenie súvisiacich poplatkov. Táto cena by sa mala bude týkať domácností iba do 85 percent ich spotreby z roku 2020. Za spotrebu nad týmto limitom by mal odberateľ zaplatiť cenu stanovenú na základe aktuálnych trhových cien regulačným úradom.
Domácnosti by mali dostať aj výhodnejšie ceny plynu, ktoré dodávatelia použijú z núdzových zásob. Ministerstvo totiž navrhuje zmiešať lacnejší plyn zo zásobníkov s drahším nakúpeným plynom. „Bez toho, aby sa museli zmeniť zmluvy, dodávatelia poskytnú tento lacnejší plyn domácnostiam,“ spresnil štátny tajomník. Toto riešenie si však vyžaduje schválenie takzvaného všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorým sa bude vláda zaoberať až po schválení noviel viacerých zákonov v parlamente. Vedie tak k tomu ešte dlhá cesta.
Koalícia sa prebrala z letargie
Paradoxom je, že hoci Sulíkov rezort avizuje, že všetko je pripravené a stačí prijať vhodnú legislatívu, ostatné koaličné strany to vnímajú inak. Z podkladov Sulíkovho rezortu vraj zistili, že z pôvodne zamýšľaného zmrazenia cien elektriny budú domácnosti platiť dvojnásobok. Po zasadnutí kabinetu to vyhlásil minister financií Igor Matovič s tým, že domácnosti by takto budúci rok zaplatili o 1,5 miliardy eur viac.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?