Nejde to, nedá sa. Tieto slová už dva roky znejú pravidelne z úst ministra financií Igora Matoviča, keď je reč o znížení dane z pridanej hodnoty (DPH) či o výraznejšej pomoci ľuďom napríklad menšími daňami. Práve tieto opatrenia patria medzi najčastejšie zavádzané v rôznych krajinách Európskej únie.
Slovensko vo februári 2022 rozhodlo len o stanovení stropu pre ceny elektriny do roku 2024, ďalšia pomoc v oblasti energií nie je vo výhľade. Vláda Eduarda Hegera svoju neochotu v tomto prípade zakrýva plošným zvýšením rodinných prídavkov, krúžkovným či vyšším daňovým bonusom, ktoré však nepomôžu tým najchudobnejším, čo ukazujú viaceré analýzy.
Stále navyše nie je jasné, z akých zdrojov chce toto zvýšenie financovať, a tak jednou z najčastejšie spomínaných možností je avizovaná daň z ruskej ropy.
Otočka pre Slovákov na maďarských pumpách. Už tam nenatankujú, Orbán ich nechce
O zdanení mimoriadnych príjmov z ropy mali pôvodne poslanci rokovať 25. mája, napokon schôdzu preložili na 14. júna. Rafinéria Slovnaft by mala podľa návrhu platiť mimoriadnu daň 30 percent z cenovej výhody, ktorú jej prináša spracovanie ruskej ropy. Tá je v posledných mesiacoch výrazne lacnejšia ako ropa typu Brent a štát chce túto výhodu využiť na dodatočný príjem do štátneho rozpočtu. Súhlas so zdanením ruskej ropy však nemá od všetkých koaličných partnerov.
Strana Sloboda a solidarita (SaS) navrhovala, aby sa avizovaná daň z ropy použila na zníženie iných daní, napríklad DPH na naftu a benzín z 20 na osem percent, prípadne na zníženie spotrebnej dane. Ak tento návrh neprejde, podľa predsedu strany a ministra hospodárstva Richarda Sulíka chcú zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy v parlamente vetovať.
Vysoké ceny pohonných hmôt však komplikujú život nielen našincom, ale aj domácnostiam v ďalších európskych štátoch. A tie ukazujú, že keď sa chce, pomôcť sa dá a navyše výrazne. Aj znížiť DPH či spotrebné dane, prípadne urobiť väčšie ústretové kroky voči svojim občanom rôznymi príspevkami v oblasti energií.
Cieľ majú jasný: udržať cenu nafty a benzínu na čo najnižšej úrovni. Ktoré krajiny pristúpili k určeniu stropu na vysoké marže? Kde znížili spotrebné dane či DPH na ceny palív? TREND sa na to pozrel bližšie vo fotostory.