Na ilustračnej snímke logo spoločnosti Slovenské elektrárne.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Slovenské elektrárne: Vyššia zadlženosť, dotovanie cien

Viac než 64,3 percenta všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku pochádza zo Slovenských elektrární (SE). Elektrina, ktorú dodávajú do siete, pokrýva približne 60 percent spotreby krajiny. V súčasnosti dokončujú tretí a štvrtý blok atómovej elektrárne Mochovce, vďaka čomu sa Slovensko stane exportérom elektriny.

Zisk spoločnosti vlani medziročne klesol o 18 percent na 32,8 mil. eur pri náraste tržieb na takmer 2,8 mld. eur. Vlani zaplatila spoločnosť na dani a odvodoch takmer 152,3 mil. eur. Problémom je jej zadlženosť, u bankových veriteľov má dlh 4,2 miliardy eur, určený práve na dostavbu Mochoviec.

SE by mali dodať v budúcom roku elektrinu pre domácnosti z jadrových zdrojov za stanovenú cenu 61,20 eura za megawatthodinu v množstve 5,8 terawatthodiny. Vyplýva to zo všeobecného hospodárskeho záujmu na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti, ktorý 16. novembra schválila vláda. Pokiaľ by v apríli SE nesúhlasili s vládnym memorandom, hrozila by im mimoriadna daň, ktorú plánoval zaviesť Matovičov rezort.

Vláda však vôbec nehovorí o tom, kto zaplatí rozdiel, ktorý vznikne kvôli vysokým cenám elektriny a finančnými dotáciami štátu. Politici dokonca hovoria, že to bude zadarmo, čo je však omyl, spresňuje pre TREND analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana.

„Nie je to tak, bude to riadne divoký účet. V skutočnosti tieto financie budú chýbať SE, ktoré by inak za predaj elektriny generovali zisk. To pre nich znamená nižšie investície v budúcnosti a ešte väčšiu zadlženosť,“ dodáva R. Ďurana.