V novom závode s rozlohou 35 hektárov sa budú vyrábať suroviny na výrobu trvanlivého plastového spotrebného tovaru, ako sú matrace do postelí, tvarované sedadlá do áut, izolácie pre domy a ďalšie budovy či elastické gumové podrážky pre športovú obuv. Predstavitelia skupiny MOL nevylučujú, že ich chemické produkty čoskoro skončia aj v automobilkách na Slovensku. Hoci otázka konečných odberateľov ešte nie je uzavretá, MOL už dnes vidí biznisový potenciál v subdodávateľoch automobiliek, ako sú Volkswagen, BMW, Peugeot, Ford či Nissan.
Inovatívne technológie z Nemecka
Spoločnosť MOL dokáže vyrobiť ročne približne 200-tisíc ton polyolu vo fabrike, ktorú dnes v Tiszaújvárosi slávnostne spoločne otvorili predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti MOL Zsolt Hernádi a členka predstavenstva firmy thyssenkrupp Uhde Ilse Henne. Vďaka inovatívnej technológii nemeckých spoločností thyssenkrupp Uhde a Evonik sa bude v maďarskom závode používať najmodernejšia dostupná technológia, ktorá bude šetrnejšia aj voči životnému prostrediu.
Otvorenie fabriky predstavuje pre petrochemickú spoločnosť významný míľnik. Stala sa totiž jediným subjektom v strednej a východnej Európe, ktorá pokrýva celý hodnotový reťazec od ťažby ropy až po výrobu polyolov, čiže široko používanej plastovej suroviny.
Spoločnosti MOL, thyssenkrupp Uhde a Evonik IP podpísali licenčnú zmluvu ešte v lete 2017, a základný kameň komplexu bol položený v septembri 2019. Hlavné jednotky do Tiszaújvárosu prepravili v rokoch 2019 až 2020 z Thajska, kde skonštruovali väčšiu časť závodu a následne ju prepravili na miesto určenia.
Preprava obrovských častí komplexu sa uskutočnila najmä po vode. Nasledovalo dokončenie zariadení na výrobu peroxidu vodíka, oxidu propylénu, polyolu a propylénglykolu. Okrem toho vzniklo laboratórium na zabezpečenie kvality a výskumné a vývojové centrum v maďarskom meste Százhalombatta.
Chemicky závod na zelenej lúke
Vybudovanie polyolového komplexu na zelenej lúke bola medzinárodná tímová práca, na ktorej sa podieľali tisíce ľudí počas uplynulých šiestich rokov. Tá umožnila zrealizovať najväčšiu investíciu Skupiny MOL v histórii.
„Prešli sme dlhú cestu, ale pred nami je ešte dlhšia. Polyolový komplex výrazne posilní pozíciu a konkurencieschopnosť našej spoločnosti, pričom bude zahŕňať celý hodnotový reťazec od spracovania ropy až po výrobu polyolov,“ zdôrazil Zs. Hernádi.
Vyše miliardová investícia v eurách podľa neho vrátila Tiszaújváros na mapu európskeho chemického priemyslu a urobila z neho jedno z najdôležitejších priemyselných centier v regióne.
„Zvýši priemyselnú konkurencieschopnosť našej krajiny a zároveň by mohla byť aj katalyzátorom hospodárskeho rastu. Vďaka tejto investícii bude Maďarsko silnejšie, pretože úspech spoločnosti MOL je úspechom celej krajiny,“ povedal na otvorení generálny riaditeľ skupiny MOL.
Nové ekologické štandardy
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?