Starnutie obyvateľstva zvyšuje štátne výdavky na dôchodcov. Situácia sa rapídne zmení, až do dôchodkového veku vstúpia „Husákove deti“, hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.
Demografické problémy, ktoré dnes vidíme v Japonsku, sa očakávajú aj v európskych krajinách. Narazí na podobné ťažkosti aj Slovensko?
Najväčší prepad v pôrodnosti sme zaznamenali v 90. rokoch, keď sa na jednu ženu rodilo priemerne menej ako 1,5 dieťaťa. Teraz sa hodnota pohybuje medzi 1,5 až 1,6. V dlhodobých demografických prognózach sa počíta s ďalším rastom na 1,7 až 1,8 dieťaťa. K tejto predpovedi som však skeptický. Očakávam skôr zachovanie súčasného stavu. Dramatická situácia, ako je v Japonsku, by nemala nastať.
Japonskí dôchodcovia upúšťajú od myšlienky odchodu do dôchodku
Nízka pôrodnosť a nárast seniorov indikujú nedostatok pracovnej sily. Kým v Ázii sa prisťahovalectva boja, my si zahraničných pracovníkov nevieme udržať. Prečo?
Slovensko je predpolie bohatej Európy, ktorá je skutočným magnetom pre prisťahovalcov. Už Česko ponúka lepšie podmienky na život, kam odchádzajú nielen imigranti zo Slovenska, ale aj desaťtisíce študentov. Je to prirodzený výsledok, krajiny v podstate súťažia o „hodnotných“ prisťahovalcov, to znamená potenciálnu pracovnú silu.
My by sme mali mať z týchto dôvodov veľmi liberálnu politiku prisťahovalectva, avšak bránia tomu mnohé kultúrne a národné stereotypy v spoločnosti. Výsledkom je, že cudzinecká polícia je v poli na kraji mesta, a čakajú sa tam dlhé „fronty“. Legislatíva priznávania pobytov a pracovných povolení by sa mala rozhodne zjednodušiť a urýchliť. Problém spočíva už v tom, že to má na starosti polícia a nie bežný úrad.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?