Odpoveď na otázku, kto profituje z drahých energií, sa zdá na prvý pohľad jednoduchá. Účty predsa posielajú distribučné spoločnosti. Tie berú elektrinu a zemný plyn od elektrární a SPP. Ich cena sa určí na burze, prípadne na základe kontraktu. Elektrárne či SPP zas platia producentom komodít. Neznamená to však, že všetci hráči na zdražovaní trhu získali. Odpoveď je zložitejšia. Niektorí dokonca prerobili.

Zisk distribučiek tlmia regulácie

Biznismodel distribučnej spoločnosti je pomerne jednoduchý. Na jednej strane nakupuje elektrickú energiu či zemný plyn na burze alebo priamo od dodávateľa. Na druhej strane ich dodáva domácnostiam a firmám. Hlavné riziko podnikania spočíva v tom, že zatiaľ čo ceny na vstupe určuje trh, ceny na výstupe určuje regulátor. Od toho, do akej miery je trh regulovaný, závisí aj finančný výsledok.

Ak sa k vysokej regulácii pridajú ad hoc zásahy štátu, ako nedávno v Španielsku, je to finančná katastrofa. Ceny španielskych distribučných spoločností Iberdrola či Endesa zaostávali za výkonom európskeho benchmarku STOXX Europe 600 od začiatku roka 2021. V septembri sa ich vláda rozhodla mimoriadne zdaniť, aby mala z čoho kompenzovať vysoké ceny elektrickej energie v krajine.


pôvodný súbor:elektrika001.JPG
Neprehliadnite

Ceny elektriny pre slovenské domácnosti pôjdu nahor pomalšie ako inde

Akcie spoločností sa následne prepadli o osemnásť, respektíve sedemnásť percent. Madrid už svoje rozhodnutie musel korigovať, ale ceny akcií oboch firiem sú v porovnaní so začiatkom roka naďalej o štrnásť, respektíve dvanásť percent nižšie. Iberdrola bola pritom z pohľadu trhovej kapitalizácie podľa rebríčka S&P Global ešte v roku 2020 druhou najväčšou distribučnou spoločnosťou v Európe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa