Cena uránu sa za posledné roky strojnásobila, pričom stále môže ísť len o začiatok silnejšieho rastu. To, čo sa počas energetickej krízy začalo ako špekulatívna stávka fondov, sa postupne pretransformovalo do nového trendu a najväčšieho obratu na trhu s atómovou energiou za posledné dekády.
Nukleárna renesancia prichádza. Cena uránu stúpla na úrovne, kam sa už nemala dostať
Ešte pred dvomi rokmi nakupovali urán najmä investori, ale teraz sa elektrárne predbiehajú v podpisovaní dlhodobých kontraktov. Európa sa po dlhých debatách dopracovala ku kompromisu, ktorý vytvára pre atómovú energiu väčší priestor do budúcnosti. Koalícia krajín na čele s Nemeckom či Rakúskom totiž lobovala za úplný útlm jadrovej energetiky v EÚ.
To, že Brusel akceptoval fakt, že bez jadrovej energie len ťažko možno udržať stabilnú rozvodnú sieť a zároveň znižovať emisie, je len súčasťou širšieho trendu.
Noví nukleárni obri
Nejde len o to, že Európa, USA a Japonsko zmenili svoj postoj k jadru a okrem predlžovania životnosti existujúcich elektrární pribúdajú nové. Na globálnej úrovni sú dôležité úplne iné veci - ázijskí obri, ako sú India či Čína, majú rozostavané desiatky elektrární, ktoré sa budú spúšťať v najbližších rokoch.
Čína má momentálne 55 jadrových elektrární a stavia ďalších 24. India chce do roku 2031 spustiť 20 nových elektrární a tým strojnásobiť výkon svojej jadrovej flotily. Okrem toho chce priestory odstavených uhoľných elektrární vyplniť malými modulárnymi jadrovými reaktormi, ktoré by mohli produkovať vodík.
Ani to nie je ešte všetko. Sú krajiny, ktoré ešte len idú postaviť svoj prvý reaktor. Napríklad Saudská Arábia. Iné krajiny sú už ďalej a prvý reaktor už stavajú, napríklad Bangladéš, Egypt či Turecko.
Spočítané a zrátané: aktuálne je na svete v prevádzke 440 jadrových elektrární, v procese výstavby je ďalších 90 a navrhuje sa ďalších 300. Energetická agentúra IEA sa vyjadrila, že celý priemysel jadrovej energetiky v priebehu najbližších dvoch dekád musí zdvojnásobiť kapacity.
Manželstvo na sto rokov
Príklad Saudskej Arábie jasne ukazuje, kto bude patriť medzi víťazov. A to je ten, kto elektráreň postaví. Najväčší podiel na trhu jadrových reaktorov a súvisiacej technológie majú čínske a ruské firmy. To však neznamená, že majú vyhraté.
Rijádu dvorí China National Nuclear Corp (CNCN). Rokovania však prebiehajú len preto, aby Saudská Arábia presvedčila USA, aby ustúpili zo svojej požiadavky kontrolovaného obohatenia uránu. Inak povedané, Saudská Arábia si nemá palivo vyrábať sama, ale kupovať ho v zahraničí, napríklad od amerického Westinghousu.
Nejde ani tak o to, kde bude palivo kupovať, ale o to, aby Rijád neobohacoval urán viac, ako je nutné a nevydal sa tou istou cestou ako Irán, ktorý chce získať jadrovú zbraň.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?